SIVE PROGNOZE STRUČNJAKA: Cena ove namirnice bi u narednim godinama mogla biti sve veća

Дејана Калинић
Dejana Kalinić

12. 03. 2024. u 10:22

BANANE će postajati sve skuplje kako globalna temperatura bude rasla usled klimatskih promena, rečeno je na Svetskom forumu banana u Rimu.

СИВЕ ПРОГНОЗЕ СТРУЧЊАКА: Цена ове намирнице би у наредним годинама могла бити све већа

Foto Pixabay free images

Forum je organizovan kako bi se stručnjaci pozabavili problemima s kojima se suočavaju uzgajivači ovog voća, čije nestašice se osećaju u Velikoj Britaniji, prenosi Bi-Bi-Si.

Snabdevanje bananama može da se nosi sa kratkoročnim vremenskim nepogodama, ali eksperti upozoravaju na rastuće pretnje od globalnog zagrevanja i bolesti koje se zbog njega brže šire.

Kako je rečeno, najviše glavobolja daje gljivična infekcija banana koja se premestila iz Australije i Azije u Afriku i Južnu Ameriku, a koja se najviše širi poplavama i kroz jake vetrove.

- Ako ne bude velikog povećanja snabdevanja, predviđam da će cene banana ostati relativno visoke u dolazećim godinama - rekao je ekonomista Svetskog foruma banana Paskal Liu.

(Blic Biznis)

BONUS VIDEO: PRVI SVETSKI TEMATSKI PARK U TOKIJU

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
Kari’s on fire  – Pešić se vraća na klupu Pirota!

Kari’s on fire – Pešić se vraća na klupu Pirota!

SVUDA pođi, kući dođi – Pešić se vraća na klupu Pirota! Kako Mozzart sport saznaje, selektor košarkaške reprezentacije Srbije preuzima još jedan važan zadatak i diže ceo svoj rodni kraj na noge! Ova odgovorna dužnost poverena mu je u velikoj akciji Fondacije Mozzart i KSS-a, a svečana promocija zakazana je za subotu, 21. jun u 20.00 časova na Omladinskom stadionu u Pirotu!

19. 06. 2025. u 13:00

Komentari (0)

NAJINTIMNIJI DETALJI IZ PUTINOVOG ŽIVOTA O ovome nikada ne govori: Kada sam rekao to, mislio sam na nju... (VIDEO)