KOD DECE DOMINANTAN BRITANSKI SOJ! Preti opasnost da će najmlađi postati najveći prenosioci virusa
RANIJE je virus bio prisutan mahom kod dece srednjoškolskog uzrasta, ali doktori upozoravaju da je sada granica sve niža, a simptomi sve raznovrsniji.
Foto: Printskrin
- Britanski soj se brzo širi kako među decom tako i među starijima. Taj britanski soj je samo virulentniji, znači on se brže prenosi i deca uglavnom mogu da budu predškolskog uzrasta, čak i ona vrtićka deca, oni mogu da budu zdravi nosioci virusa, da imaju virus u svom nazofaringsu i da budu zaraženi, i da jednostavno prenesu infekciju starijima - rekla je Biljana Đurić Stojadinović, iz Doma zdravlja Palilula.
Kako je dodala, sada stvarno imamo jednu ekspanziju gde su manja deca zaražena i imaju raznovrsne simptome.
- Tu sada imamo pored glavobolje i povišene temperature, malaksalosti i kašlja, imamo i prolive, povraćanje praćeno opet povišenom temperaturom, jedna opšta pospanost.
Uz teže simptome sve više zaraženih u svetu oboleva i od sindroma multisistemske upale, prateće bolesti kao posledica infekcije.
- Suština toga je da organizam reaguje suviše jako svojim imunološkim odgovorom. Toliko jako da čak napadne ćelije svog sopstvenog organizma. Iz nekog razloga, ne dovoljno poznatog, organizam se okrene protiv sebe - objasnio je pedijatar Saša Milićević.
Ovakva istraživanja sve više dolaze u žižu javnosti, jer mnoge države razmišljaju o ponovnom otvaranju škola, a time se stvara i strah da deca ne postanu najveći prenosioci virusa. Zato mnogi pedijatri smatraju da bi vakcinacija trebalo postati obavezna i za mlađe uzraste.
(Kurir)
Preporučujemo
PRESEK PO GRADOVIMA: Beograd "prebacio" 1.400 - pogledajte gde su žarišta korona virusa
25. 03. 2021. u 15:29
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
POREKLO VASILIJA KOSTOVA: Rođen u Beogradu, ali njegovi roditelji NISU odatle - slave Svetog Luku
VASILIJE Kostov odavno više nije samo mlada nada Crvene zvezde. Nikako! On je jedan od motora i pokretača crveno-bele čete, a to pokazuju i golovi koje daje na velikim mečevima.
22. 02. 2026. u 18:50
Komentari (0)