NAKON ŠTO JE PATRIJARHU ZABRANJEN ULAZAK NA KiM: Oglasila se SPC
NAKON što su patrijarh Porfirije i sedmorica episkopa vraćeni danas sa Merdara, jer im prištinske vlasti nisu dozvolile da uđu na teritoriju Kosova i Metohije, kako bi prisustvovali svečanom početku rada redovnog godišnjeg Sabora koji je trebalo da počne sutra u Pećkoj patrijaršiji, oglasila se SPC.
Foto P. Milošević
- Patrijarha Porfirija, koji je sa još sedmoricom arhijereja trebalo da, po ustaljenoj proceduri,u popodnevnim časovima doputuje u sedište SPC, manastir Pećku patrijaršiju,na administrativnom prelazu Merdare su zaustavili službenici privremenih vlasti u Prištini i, bez ikakvog obrazloženja,saopštili da im je zabranjen ulazak u Pokrajinu - piše u saopštenju SPC. - Sa stanovišta ljudskih prava i sloboda bilo kog čoveka, odluka da se poglavaru SPC i episkopima zabrani dolazak u drevno sedište SPC jeste nerazumna i neprihvatljiva, u isto vreme je tačna slika položaja srpske crkve i srpskog naroda na KiM.
U saopštenju se još navodi da patrijarh apeluje na sve koji imaju uticaj na situaciju na Kosovu i Metohiji da učine ono što do njih stoji da se prestane sa flagrantnim kršenjem ljudskih prava srpskog naroda, pa i prava na slobodu kretanja srpskog patrijarha, episkopa i sveštenstva:
- Patrijarh Porfirije neće ostaviti svoj narod na Kosovu i Metohiji i učiniće sve što je moguće da se sa njim sretne i da se sa njim zajedno pomoli Bogu što pre bude moguće.
Zasedanje Sabora počeće sutra u hramu Svetog Save na Vračaru gde će liturgija, uz sasluženje svih arhijereja, početi u 9.00 časova.
Preporučujemo
STIŽE NOVI KRUG ZAHLAĐENjA: Temperatura skače na 20 stepeni, a onda ide u minus
24. 02. 2026. u 07:03
PONOVO SNEG! Obrt tek sledi: Vremenska prognoza za utorak, 24. februar
24. 02. 2026. u 00:00
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"NEMA KO DA NASEČE DRVA": Rusko selo izgubilo skoro sve muškarce u ratu u Ukrajini
U RIBARSKOM selu Sedanka, na ruskom dalekom istoku, svakodnevni život je bio težak i pre rata u Ukrajini. Većina kuća nema osnovnu infrastrukturu, kao što su voda, unutrašnji toaleti ili centralno grejanje, iako zimske temperature često padnu i na -10 stepeni Celzijusa.
24. 02. 2026. u 09:43
Komentari (0)