Katastrofalne štete i inflacija neprijatelji osiguranja
DRUGOG dana Kopaonik biznis foruma, održana je panel diskusija pod nazivom „Osiguranje – nova realnost“.
Foto: Pakt studio
Moderator panela bio je Milo Marković, član Izvršnog odbora Kompanije „Dunav osiguranje“. Ključne teme o kojima su razgoarali predstavnici osiguravajućih kuća bile su katastrofalne štete, ali i inflacija, koja je, po njihovoj oceni, veliki neprijatelj osiguranja.
Član Izvršnog odbora Kompanije „Dunav osiguranje“ Milo Marković u izjavi medijima izdvojio je pitanje katastrofalnih šteta kao jednu od bitnijih tema na panelu.
- Izneta su neka rešenja iz svetske i evropske prakse i zaključeno je da je najbolje i najpragmatičnije rešenje i preporuka za naše tržište formiranje pula osiguranja. Pul osiguranja bi podrazumevao sinergiju države, osiguravača i reosiguravača, gde bi svako imao svoju ulogu - rekao je Marković.

Od države se očekuju, kako je naveo Marković, jedinstveni kriterijumi za prihvat osiguranja i za naknadu štete, propisivanje obaveznosti osiguranja i garancije za stabilnost celog tog sistema. „Osiguravači mogu da ponude široku mrežu za prihvat osiguranja i za likvidaciju šteta. Reosiguravači, kao krupni akteri na tržištu, mogu da izvrše diverzifikaciju rizika i da svojim kapitalom omoguće prihvat velikih iznosa rizika“, istakao je Milo Marković.
U delatnosti osiguranja inflacija je bila značajno veća nego što je bila opšta inflacija na tržištu, ocena je panelista. Osiguravači i dalje traže način da reše problem minule inflacije, kao i inflaciju u pojedinim segmentima osiguranja kao što je dobrovoljno zdravstveno osiguranje, uz ocenu da je taj problem još aktuelan.

Na panelu „Osiguranje - nova realnost“ skrenuta je pažnja i na značaj razvoja i zadržavanja kadra u osiguranju.
- Udruženje osiguravača Srbije već je preduzelo prve korake, pokretanjem specijalističkih kurseva i akademije za edukaciju mladih ljudi zainteresovanih da se usavršavaju upravo u delatnosti osiguranja. Pozivamo mlade koji još nisu odlučili u kom pravcu će usmeriti svoju karijeru da razmisle o delatnosti osiguranja - zaključio je Marković.
"TEK ĆETE VIDETI NA VIDOVDAN ŠTA IMAMO DA POKAŽEMO" Vučić: Samo su nam jednu raketu videli, pola sveta okrenuše naopačke
PREDSEDNIK Republike Srbije Aleksandar Vučić tokom posete Kuli istakao je da će na Vidovdan vojska pokazati novo naoružanje.
26. 03. 2026. u 15:56
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Snimci Hane Ikodinović zapalili internet - vreli kadrovi (VIDEO)
STARIJA ćerka "novosadske barbike" i proslavljenog vaterpoliste Danila Dače Ikodinovića, Hana Ikodinović, izrasla je u pravu lepoticu i već odavno joj tepaju da je "najleša ćerka poznatih roditelja u Srbiji".
26. 03. 2026. u 21:36 >> 21:50
Komentari (0)