STO DANA OPTIMIZMA: Ocene za rad Spajićeve vlade
UOČI obeležavanja sto dana rada Vlade Crne Gore, premijer Milojko Spajić naglašava pozitivne efekte njegovog tima, uprkos kritikama koje konstatntno dolaze iz dela vlasti i opozicije.
Vlada Crne Gore
Iako je period vladavine kratak, ambasadori država članica Evropske unije u Podgorici poslali su lepu poruku -da su rezultati Vlade očigledni. Ova ocena usledila je uprkos štrajkovima, protestima i najavama novih obustava rada sindikalnih organizacija.
Kao deo pozitivnih stvari koje su Spajić i njegov tim postigli premijer posebno akcentuje postignuti najširi društveni dogovor za održavanje popisa stanovništva koje je više puta odlagano. Ukazao je i na napore Vlade na izbegavanju uvrštavanja Crne Gore na „sivu listu“ Manivala, poručujući da je usvajanje fiskalno odgovornog budžeta za 2024.godinu jedan od najznačajnijih rezultata u prva dva meseca mandata.
-Važno je istaći izuzetnu saradnju sa Skupštinom Crne Gore zahvaljujući čemu smo napravili pomake u poglavljima 23. i 24, na koje je Crna Gora dugo čekala. Uloženo je mnogo truda i zato danas govorimo o skorijem zatvranju pregovaračkih poglavlja. To je ono što naši građani i očekuju, poručio je premijer.
Ambasadorka EU u Crnoj Gori Oana Kristina Popa je ohrabrila Vladu da nastavi pozitivan trend reformi iz evropske agende, naročito u ključnim oblastima vladavine prava. Ona je pozdravila usaglašenost Crne Gore sa spoljnom i bezbednosnom politikom Evropske unije.
Podrška Makrona
PREMIJER Milojko Spajić saopštio je da je predsednik Francuske Emanuel Makron na zajedničkom sastanku u Jelisejskog palati u Parizu kazao da je Crna Gora prva naredna članica Evropske unije i ponudio ekspertsku i svaku drugu pomoć.
NVO Centar za građansko obrazovanje i Damar saopštili su da raste oprezni optimizam građana da zemlja ide u dobrom pravcu i da se situacija stabilizuje. Učinak rada prvih 100 dana rada Vlade se ocenjuje na 2.7 na skali od 1 do 5, a kroz različite atribute ova Vlada ima bolju percepciju od prethodne dve. Ostaje uverenje da se do posla ili napredovanja u državnoj upravi dominantno stiže preko ličnih ili partijskih veza. Građani nisu zadovoljni radom opozicije, podržavaju zahteve prosvetara i srednjeg medicinskog kadra za povećanje zarada, dok raste skepsa oko dometa institucija da neselektivno postupaju u procesuiranju zloupotreba svih vlasti. Podeljeni su stavovi oko životnog standarda i slaba informisanost oko programa Evropa sad 2.
Kada je reč o poverenju u premijera Milojka Spajića, rezultati istraživanja pokazuju da 57 odsto anketiranih građana izražava određeni nivo poverenja u premijera.
Za Srbe u Crnoj Gori važan je Spajićev čvrst stav da je neminovna rekonstrukcija Vlade u ovoj godini i da u nju treba da dođu konstituenti koalicije Za budućnost Crne Gore –Nova sprska demokratija i Demokratska narodna partija. To je, zapravo, jedan od temeljnih elemenata sporazuma o vlasti.
Preporučujemo
MIRJANA PAJKOVIĆ MOŽE DA NAKRIVI KAPU: Najnovija vest posle velike afere
20. 03. 2026. u 19:16
ACO ĐUKANOVIĆ IZLAZI NA SLOBODU: Sud u Nikšiću prihvatio jemstvo od 5 miliona evra
20. 03. 2026. u 15:12
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
Šta je zapravo reaktor Dimona, najstrože čuvani izraelski objekat - gde svega ima, a Izraelci sve strogo kriju? (FOTO)
U balističkom raketnom napadu na Dimonu, grad na jugu Izraela, povređeno je 47 ljudi, koji su zaposleni u bolnici. Većina povreda je uzrokovana šrapnelima, prema izraelskoj službi za hitne slučajeve Magen David Adom. Dimona se nalazi oko 13 kilometara od nuklearnog istraživačkog centra Negev.
21. 03. 2026. u 21:44 >> 22:08
Komentari (0)