PRIVREMENO REŠENJE: Smanjiće nesnosne mirise koji guše pojedina hercegnovska naselja
Kolektor i postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda čija je gradnja u Herceg Novom započela 2012. a trebalo je da bude završena početkom 2014. godine ni danas nije sasvim okončana. Sistem vredan 30 miliona evra ne funkcioniše!
fOTO: RTHN
Kvarovi su na mreži gotovo svakodnevni a iz postrojenja se već šest godina, s vremena na vreme, ovih dana naročito šire intenzivni, neprijatni mirisi. Meštani Savine, Meljina pa i mesta duž rivijere kažu da ne mogu da žive od smrada. Na postrojenju radi jedna pumpa i to sa 75 odsto kapaciteta, dve nisu u funkciji, informisao je nedavno direktor Društva za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture, Milan Zarić. Radnici hercegnovskog Vodovoda i kanalizacije dva puta dnevno, čiste fekalije sa rešetaka pumpnih postrojenja Forte mare i Savina da ne bi dolazilo do začepljenja, mada mnogi tvrde da se i tako fekalije izlivaju u more.
Situacija je postala neizdrživa pa je danas u Meljinama upriličen sastanak kome su osim nezadovoljnih građana prisustvovali rukovodioci Društva za izgradnju vodovodne i kanalizacione infrastrukture i preduzeća Vodovod i kanalizacija kao i predstavnici mađarske firme „Edukatorijum“ koja je predstavila projekat rekonstrukcije Postrojenja za otpadne vode.
Ovo je, prema rečima direktora "Vodovod i kanalizacije", Bora Lučića, put ka konačnom rešenju problema:
–Kolege iz Mađarske, dve godine su uključene u rad postrojenja. Razradili su scenarije kako da se obave popravke i sublimirali to u jedan projekat. Na nama je da definišemo stav Opštine Herceg Novi sa stavom Vlade Crne Gore, pošto je to rešenje uključeno kroz Sporazum između vlada Mađarske i Crne Gore. To će biti definitivno rešenje. Kolege iz Mađarske iznele su i da će projekat biti završen do sledeće sezone…Za koji dan imaćemo manje problema i moći ćemo da izguramo sezonu. U septembru bi počeli radovi, rekao je Lučić i naglasio da svako treba da odgovara za propuste kojih je bilo mnogo u realizaciji ovog projekta.
fOTO: RTHN
Lučić je ukazao i na probleme kolektora, koji će biti sniman narednih meseci, a na osnovu utvrđenih oštećenja na sistemu biće planirana rekonstrukcija.
Ukoliko bi mađarska kompanija započela posao nakon ljeta, Postrojenje bi moglo biti potpuno završeno do iduće turističke sezone.
Stručnjaci kažu da je problem na kolektoru prodor slane vode, koji je prouzrokovan lošim projektnim rešenjima ali i greškama i problemima koji su se dešavali tokom izvođenja radova. Privremeno rešenje je ugradnja uređaji za filtriranje vazduha. Iz beogradske kompanije Voding – 92 obišli su u maju pumpne stanice na kojima će biti postavljeni uređaji sa specijalnim filterima za neutralizaciju neprijatnih mirisa i taj projekat je u završnoj fazi.
Preporučujemo
VENECUELA TONE U HAOS: Poznato ko je uhapsio Madura, cure prvi detalji (FOTO/VIDEO)
U GLAVNOM gradu Venecuele, Karakasu, odjeknule su eksplozije, a grad su u niskom letu nadletali avioni, javljaju svetski mediji. Američki predsedik Donald Tramp objavio je da je predsednik Venecuele Nikolas Maduro uhvaćen zajedno sa suprugom i prebačen iz zemlje.
03. 01. 2026. u 07:45 >> 15:47
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
OVO SU KRILI: Isplivala dugo čuvana tajna Ane i Bastijana
RAZVOD Ane Ivanović i Bastijana Švajnštajgera bila je jedna od glavnih vesti prethodne godine.
02. 01. 2026. u 08:40
Komentari (0)