UPIS U BEOGRADSKE VRTIĆE: Zbog odlaska kod privatnika napisana 2.041 odbijenica
03. 08. 2020. u 16:30

Foto Tanjug, Beoinfo
PREDŠKOLSKE ustanove izdale su 2.041 odbijenicu roditeljima, čiji mališani nisu primljeni u državna obdaništa, saznajemo u Sekretarijatu za obrazovanje i dečju zaštitu.
Najviše potvrda "napisala je" PU "11. april" u Novom Beogradu, dok u Starom gradu, Sopotu i Barajevu, nije bilo zahteva na osnovu kojih se ostvaruje pravo na dotiran boravak u privatnim predškolskim ustanovama. Skupština grada je, prošle nedelje, verifikovala odluku o nastavku subvencionisanog boravka u privatnim vrtićima.
Novi Beograd sledi Čukarica, gde je izdato 265 potvrda da nije bilo mesta u državnim obdaništima, potom Palilula sa 255, Zvezdara - 250, Zemun - 244, Voždovac - 240, Vračar - 127. U Rakovici je bilo bilo 69 odbijenica, na Savskom vencu i u Surčinu 12, Mladenovcu 9, Obrenovcu 56.
- Ovo je peta godina najdirektnije pomoći roditeljima koji nisu upisali decu u državne vrtiće - kaže Slavko Gak, sekretar za obrazovanje i dečju zaštitu. - Do sada smo roditeljima na ime subvencije uplatili 12 milijardi dinara, a uz finansijsku pomoć Grada, trenutno 20.729 mališana boravi u 411 privatnih vrtića. Ovo nije samo pomoć roditeljima. Ekonomski domino efekat odluke je ogroman. Danas imamo deset puta veći broj privatnih vrtića u Beogradu, svaki nosi nova radna mesta, poreze, posao za dobavljače hrane...
IZNAD UPISNE KVOTE 2.000 MESTA
OD septembra u obdaništa će krenuti 14.587 novoupisanih mališana, što je blizu 2.000 mesta više od upisne kvote. Na preliminarnu rang-listu podneto je 4.068 prigovora, a prihvaćeno je 1.885 ili 46,3 odsto. Ustanove koje imaju prostorne i kadrovske kapacitete imaju pravo na proširenje kapaciteta za petinu.
Prestonica je već ispunila planiranu kvotu predviđenu planom Vlade Srbije da do 2025. godine obuhvat dece predškolskim obrazovanjem bude 70 odsto. U poslednjih sedam-osam godina broj mališana koji su upisani i obdanište povećan je za 33.000, pa trenutno u državnim i privatnim vrtićima boravi oko 78.000 najmlađih. U narednom periodu biće pooštrena kontrola dolaznosti dece u privatna obdaništa, jer su pojedine ustanove prijavljivanjem većeg broja prisutne dece želele da dobiju više novca iz gradske kase.
- Našu želju da pomognemo roditeljima ne sme niko da zloupotrebi za razvoj privatnog biznisa jer je to novac svih građana i nećemo dozvoliti da se neracionalno troši - ističe Gak. - Isplaćivaćemo subvencije dve dok ima potrebe za dodatnim mestima, jer je naš konači cilj koji je realno dostižan, ostvariv i kome težimo - Beograd bez liste čekanja.
Komentari (0)