HRVATSKA VOJSKA NEMOĆNA PRED VOJSKOM SRBIJE! Komšije zabrinute: Razlika u vojnoj moći će rasti, ovo je tek nagoveštaj

Novosti online

20. 03. 2021. u 11:29

JOŠ od 2006. godine portal Firepower objavljuje listu najmoćnijih vojski sveta. Do sada bi informacija o snazi Hrvatske vojske uglavnom prostrujala kroz medije i niko ne nije baš previše obazirao na nju, kao što se malo ko i obazire na vojsku u Hrvatskoj. Ali, za razliku od proteklih izveštaja, ovo je donelo jednu novost - Vojska Srbije pretekla je po snazi Hrvatsku vojsku, navodi se u tekstu hrvatskog lista 7Dnevno.

ХРВАТСКА ВОЈСКА НЕМОЋНА ПРЕД ВОЈСКОМ СРБИЈЕ! Комшије забринуте: Разлика у војној моћи ће расти, ово је тек наговештај

Foto: Ministarstvo odbrane

Tako su Srbi zauzeli 61. mesto na listi, dok je HV pozicioniran na 63. mestu. Prva reakcija javnosti u Hrvatskoj bila je - Kako to? Tradicionalno neupućeni i za vojna pitanja nezainteresovani Hrvati počnu postavljati pitanja tek kada se nešto dogodi. Ono malo analitičara koji prate sve što se događa u vezi sa vojskom, ne samo u Hrvatskoj nego i u okruženju, znalo je šta se događa i da je ovo samo prvi korak. Razlika u vojnoj moći će rasti u korist Srbije i ovo je tek nagoveštaj ozbiljnih poremećaja u vojnoj ravnoteži koju možemo očekivati u narednim godinama, navodi se u tekstu.

- Još pre četiri godine situacija je bila potpuno drugačija. HV je imao ambiciozan plan obnove vazduhoplovstva, nabavke pritivvazdušnih sistema, menjala se sojvetska tehnika sa zapadnom... Sve se činilo idealno i očekivala se vrlo brzo transformacija HV-a u malu, dobro opremljenu i visoko mobilnu vojsku po svim standardima najnaprednijih NATO vojski. Ali, problem je što je sve ostalo na najavama ili je vrlo malo od najavljenog učinjeno. Dva puta su propali ili odlagani planovi o nabavci višenamenskog aviona, protivvazdušna odbrana je ostala pusti san, nisu obnovljene raketne sposobnosti mornarice, a nije bilo ništa od značajnije modernizacije odavno zastarelih M 84 tenkova.

Foto: HRT printskrin

Sa druge strane, Srbija je, očigledno, modernizaciju svojih snaga osmislila mnogo pažljivije i realnije. Mnogi su se u Hrvatskoj smejali njihovoj nabavci polovnih MiG-ova iz Rusije i Belorusije. Međutim, ispostavilo se kako se ovi polovni avioni vrlo brzo mogu inkorporisati u srpske snage.

Takođe, s modernizovanim radarom dobili su mogućnost nositi dalekometnije rakete, te su postali značajan faktor u okruženju. Srbi su predano radili i na obnavljanju protivvazdušne odbrane koja je slojevita, a sistemi su nabavljeni i sa istoka i sa zapada.

Od Francuza su kupili sisteme Mistral, od Rusa Pancir S1, a od Kineza sisteme FK-3. Mogućnost vojnih nabavki s jedne i druge geopolitičke strane Srbi su obilno iskoristili i u obnovi helikopterske flote, tako su od Rusa nabavili moćne helikoptere Mi-35 i Mi-17, a iz Nemačke Airbusove H-145. Slobodu u nabavi koristili su i tokom procesa nabavke bespilotnih letelica, pa su od Kineza kupili njihove letelice CH-92A, a u pregovorima su sa Turskom o njihovim dronovima Bajraktar TB2. Poslednje informacije govore i o intenzivnim pregovorima s Izraelom o nabavci dronova Heron.

Foto: Ministarstvo odbrane

Ovde ne treba zanemariti činjenicu da Srbija samostalno proizvodi oklopna vozila Lazar, ali i samohodne haubice Nora B-52 u kalibru 155mm. U svim pregovorima o nabavci vojne tehnike Srbi su vodili računa da prenesu deo tehnologije koju mogu iskoristiti i u svom Vojno-tehničkom institutu. 

Tako su kupovinu bespilotnih letelica iz Kine iskoristili za unapređenje sopstvene bespilotne letelice Pegat, a protivvazdušne sisteme Mistral vezali su uz razvoj topničko-raketnog sistema kratkog dometa Pasars - piše 7Dnevno.

Foto Ministarstvo odbrane

- Kada sve naborjeno realno sagledamo, čudno je što razlika između dve vojske nije još veća. Pritom treba imati na umu kako srpski predsednik Aleksandar Vučić najavljuje dalja ulaganja u vojsku i nove nabavke koje bi trebale garantovati neutralnost Srbije u NATO okruženju. U Hrvatskoj su se odmah pojavile kritike kako Srbija novac za jačanje vojske uzima od socijale, zdravstva i infrastrukturnih projekata. Čak se pojavila informacija kako nije reč o obnavljanju vojne tehnike, nego o hitnim ratkim nabavkama.

D.Milovanović

Rade se i analize da li Srbi obnavljaju vojnu silu zbog situacije na Kosovu i Metohiji, Crnoj Gori ili možda zbog Bosne i Hercegovine. Hrvatsku i njen bezbedonosni aparat ta nagađanja ne bi trebala zanimati. MORH i Glavni stožer bi trebalo da prime na znanje kako se u komšijskom državi, čiji politički vrh i dalje "redovno daje izjave koje su na tragu onih iz ratnih 90-ih", dogodilo ozbiljno gomilanje vojne tehnike - navodi hrvatski medij.

Foto: Ministarstvo odbrane

Navedena tehnika nije nimalo defanzivna, već je sposobna izvoditi složene operacije daleko izvan teritorije Srbije. Hrvatska trenutno u svom arsenalu nema oružje i opremu kojom može neutralisati srpsku prednost, a nema ni najava prema kojima će uskoro odgovoriti na srpske nabavke. 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (11)

Novi Samsung Neo QLED televizori pomeraju granice kućne zabave