AMERIKANCI ORGANIZOVALI DOSTAVLJANJE DOSIJEA OVK? Sud za zločine na KiM ćuti o skandalu sa dostavljanjem dokaza
19. 09. 2020. u 07:30

Foto: Arhiva Novosti
AMBASADORI država Kvinte na tzv. Kosovu pozvali su tamošnje vlasti da ne podrivaju misije specijalizovanih veća i Specijalnog tužilaštva za istraživanje ratnih zločina počinjenih na Kosovu.
Reakcija je usledila posle, drugog po redu, "curenja" dokumenata iz Specijalnog suda za sedištem u Hagu, kada je maskirani čovek doneo pakete sa dokumentacijom u Udruženje ratnih veterana tzv. OVK, u Prištini. Među dokumentima, kako je objavljeno, nalaze se i imena zaštićenih svedoka, kao i prepiska srpskog Tužilaštva za ratne zločine sa Klintom Vilijamsonom, prvim tužiocem specijalnog istražnog tima.
U saopštenju pristiglom iz ambasade SAD u Prištini, navodi se da su šefovi misija pet država pohvalili Specijalizovano tužilaštvo jer "poštuje svoja ovlašćenja da istraži potencijalno nezakonito otkrivanje dokumenata". Ovo je jedina naznaka da Tužilaštvo u Hagu nešto radi u ovom slučaju, jer se ne oglašavaju, niti odgovaraju na novinarska pitanja.
Preporučujemo

ĐURIĆ O NASTAVKU TEHNIČKOG DIJALOGA: Ne damo da temu ZSO skinu sa dnevnog reda
17. 09. 2020. u 22:50
Istražiteljima bi verovatno mogla da pomogne izjava predsednika Udruženja veterana Nasima Haradinaja "da do curenja informacija dolazi zbog dva američka tužioca koja su dala ostavku, a koji su videli da su upali u zamku državnog aparata".
TUŽILAC IPAK NIJE DAO OSTAVKU
NASIM Haradinaj nije precizirao da li je jedan od tužilaca koje je pomenuo u kontekstu "curenja" papira Kvai Hong Ip, doskorašnji zamenik tužioca u Specijalnom tužilaštvu. Iako je prvo objavljeno da je Ip dao ostavku po izbijanju skandala s "curenjem" dokumenata, ispostavilo se da je na drugu funkciju otišao neposredno pre toga.
Da su se imena ključnih svedoka, među kojima ima Srba, Albanaca, Roma, Aškalija i Egipćana, našla u rukama nekadašnjih boraca tzv. OVK, protiv kojih bi trebalo da svedoče, siguran je novinar i direktor Doma kulture u Gračanici, Živojin Rakočević.
- U doba Unmika, kada je nestala struja, nestalo je hiljade dokumenata, među kojima i ključni dokazi za "žutu kuću". Ako je to moglo da nestane i ako je moglo da bude eliminisano 11 svedoka protiv Ramuša Haradinaja, sve je moguće, pa i da imena svedoka "procure" iz suda.
Izjavu Nasima Haradinaja, da bi za odlivanje važnih informacija mogla da budu odgovorna dva američka tužioca, Rakočević komentariše sukobima u okviru administracije SAD. Krilo blisko prethodnoj garnituri želi da sakrije svoje saučesništvo u onome što je radila tzv. OVK.
- Podaci će "curiti" u beskraj da bi se sačuvala slika o "projektu Kosovo". U tom kontekstu treba gledati i obelodanjivanje optužnice protiv Tačija i Veseljija pre nego što su javno potvrđene - kaže Rakočević.

Foto: Nikola Ilić
Da su u papirima koji su izašli iz suda i njena svedočenja, uplašila se S. Z. (45) iz okolone Prištine. Ona je svedočila o okolnostima pod kojima je, 24. juna 2000, na putu Merdare -Podujevo, kidnapovan njen otac. Pre sedam-osam godina davala je iskaz istražiteljima Haškog tribunala:
- Svedočila sam dva dana po nekoliko sati. Ispitivali su nas o konkretnim slučajevima kidnapovanja ili ubistva članova naših porodica. Pošto ja nisam direktni svedok, pitali su me šta sam sve čula o otmici oca, koja se imena spominju kao kidnaperi...
Svedočenje je dala u sudu u Kuršumliji:
- Kidnapovanog oca sam nekoliko godina kasnije videla na fotografiji stranog časopisa u koloni zarobljenih Srba ispred logora u Albaniji - kaže naša sagovornica i dodaje da u dokumentu Unmika, koji je dobila, nema ni datuma ni uzroka smrti, a kao godina smrti navedena je 2003.
Komentari (0)