BORELJ PORUČIO PRIŠTINI: EU očekuje formiranje ZSO
ŠEF diplomatije EU Žosep Borelj, ponovio je danas poziv tzv. Kosovu da primeni dogovor postignut u dijalogu Beograda i Prištine o formiranju Zajednice srpskih opština.
Foto AP
Borelj je u pisanom odgovoru na pitanje evropske poslanice Dominik Bild da li će EU apelovati na Koosvo da ispuni dogovoreno Briselskim sporazumom odgovorio da je EU očekuje da sve dogovoreno bude i sprovedeno u delo.
-Svi sporazumi u okviru dijaloga Beograda i Prištine uz podršku EU zakljućeni su u dobroj veri od strane svih uključenih strana. EU konstatntno podseća obe strane na njihove neispunjene obaveze iz dijaloga i očekuje da će svi sporazumi iz dijaloga biti u potpunosti sprovedeni. To takođe uključuje i osnivanje Zajednice opština sa srpskom većinom, napisao je Borelj.
Na pitanje poslanice Bild o životnim uslovima srpske manjine na KiM, Borelj kaže da je rešavanje potreba nevećinske zajednice kosovskih Srba ”važan element za aktere EU na Kosovu”, uključujući Kancelariju EU na Kosovu, specijalnog predstavnik EU na Koosvu i Misiju Euleks.
-Kao deo svog mandata, Specijalni predstavnik EU na Kosmetu kontinuirano zagovara zaštitu i unapređenje prava nevećinskih zajednica. Kroz IPA fond EU doprinosi stabilnom multietničkom društvu i podržava uključivanje nevećinskih zajednica i ranjivih grupa u kosmetsko društvo, napisao je Borelj.
On je zaključio da EU kroz IPA podržava prištinske vlastii u naporima da ojačaju vladavinu prava i borbu protiv korupcije i organizovanog kriminala.
BONUS VIDEO - NAŠA SVETINjA, MANASTIR VISOKI DEČANI: Od Svetog Save do granata i zaštite KFOR-a
Preporučujemo
AMERIČKA VOJNA BAZA U PLAMENU: Žestok napad tokom noći (VIDEO)
NAJMANjE četiri drona napala su američku bazu Viktori u Iraku, uz niz eksplozija sinoć i u ranim jutarnjim satima.
21. 03. 2026. u 09:31
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
EKSPLOZIV BIO SPREMAN: "Digli bismo u vazduh aerodrom na Grenlandu"
DVA MESECA pre izraelsko-američkog napada na Iran, Danska je bila spremna da oružano brani svoj suverenitet nad Grenlandom.
19. 03. 2026. u 14:12
Komentari (0)