Demokrate su se obeležile večnim žigom sramote: Trampova prva reakcija posle opoziva

Tanjug

19. 12. 2019. u 08:51

Govorili su da će biti previše zauzet da bi ispratio dešavanja u Kongresu, a on je proveo čitavo prepodne komentarišući proces opoziva putem tvitova i retvitova

Демократе су се обележиле вечним жигом срамоте: Трампова прва реакција после опозива

AP Photo/ Paul Sancya

Predsednik SAD Donald Tramp nazvao je odluku Predstavničkog doma Kongresa da izglasa njegov opoziv "maršom samoubistva" za Demokratsku stranku, u govoru koji je trajao dva sata na mitingu u Mičigenu.

"Demokrate lude Nensi Pelosi obeležile su se večnim žigom sramote", rekao je Tramp okupljenima u Mičigenu, gde je stupio na binu samo nekoliko minuta pre nego što je postao treći americki predsednik u 243 godine dugoj istoriji SAD koji će se suočiti sa suđenjem u Senatu i potencijalnom smenom sa funkcije, prenosi Rojters.

"To je sramota", ponovio je Tramp.

On je na Tviteru napisao 45 postova u toku prepodneva, pre nego što je održano glasanje o njegovom opozivu.

Iako je Bela kuća insistirala na tome da će predsednik biti previše zauzet da bi se fokusirao na dešavanja u Kongresu, Tramp je proveo čitavo prepodne komentarišući proces opoziva putem tvitova i retvitova, prenosi AP.

"Možete li da poverujete da će me danas opozvati radikalna levica, demokrate koje ne rade ništa, a ja nisam ništa loše uradio", napisao je Tramp u jednom od Tvitova i pozvao pratioce da se pomole.

Kako su članovi Predstavničkog doma ulazili dublje u raspravu o impičmentu, pojačavao se i intenzitet Trampove reakcije, pa je sve počeo da kuca velikim slovima.

"Tako užasne laži koje iznosi radikalna levica, demokrate koje ne rade ništa. To je napad na Ameriku i napad na Republikansku stranku", napisao je Tramp.

On je optužio demokrate "za nelegalan, stranački pokušaj puča" i "proglašavanje rata američkoj demokratiji".

Donji dom Kongresa u kojem većinu imaju demokrate, usvojio je predlog za opoziv Trampa po partijskoj liniji.

Za prvu tačku predloga - zloupotrebu položaja - glasalo je 230 članova Predstavničkog doma, dok je protiv bilo 197. Druga tačka - opstrukcija Kongresa - usvojena je glasovima 229 predstavnika, dok je 198 bilo protiv.

Opoziv Trampa ne znači i njegovu smenu s položaja. Ovim je samo otvoren put za suđenje u Senatu sledećeg meseca koji će doneti poslednju reč o tome da li će Tramp biti smenjen sa funkcije.

Rojter napominje da je Senat više prijateljski nastrojen prema Trampu od Predstavničkog doma, s obzirom da republikanci tu imaju većinu.

Da bi Tramp postao prvi američki predsednik koji je opozvan u procesu "impicmenta", demokratama treba dvotrećinska većina u Senatu od 100 mesta. To znači da bi najmanje 20 republikanaca moralo da se prikloni demokratama u glasanju protiv Trampa, što nijedan nije nagovestio da će učiniti.

Ako bi se to ipak desilo, Tramp bi po automatizmu izgubio funkciju predsednika.

Nijedan predsednik SAD nije opozvan u procesu "impičmenta".

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (2)

rus

19.12.2019. 12:07

Istražiti Nensi Pelonsi i njene kolege u slučaju primanja mita i rada protiv svoje države. Tramp nije vaša marioneta kao sto je bio Obama i Klinton. SRBIJA-RUSIJA-KINA!!!