EU odlučila da se obračuna sa pranjem novca nakon nekoliko skandala

Tanjug

03. 11. 2019. u 17:41

Francuska i Holandija su najglasnije

ЕУ одлучила да се обрачуна са прањем новца након неколико скандала

Foto EPA

Evropska unija će formirati centralno telo za suzbijanje aktivnosti pranja novca pošto je niz skandala sa visokim profilom ukazalo na slabosti Evrope u sprečavanju protoka prljavog novca kroz njene banke.

Očekuje se da će ministri finansija službeno ovlastiti Evropsku komisiju da da preporuke za novo "nezavisno izvršno telo sa direktnim ovlašćenjima", navodi se u nacrtu koji bi trebalo da bude odobren na sastanku u decembru.

Misija ovog tela je da bude policijska finansijska institucija u skladu sa pravilima EU o dubinskoj proveri kupaca i drugim garancijama, prenosi Indikator.ba.

PROČITAJTE JOŠ -
Boris Džonson se izvinio što nije ostvario Bregzit kao što je obećao

Francuska i Holandija su najglasnije u zagovaranju formiranja tog novog tela kako bi se izbegle nove krize.

Evropu je pogodilo nekoliko skandala od kojih je najveće otkriveno pranje ruskog novca preko Danske banke u iznosu od 30 milijardi evra.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije