Hougard: Nordijski model moguć i na Balkanu

Tanjug

21. 07. 2018. u 22:40

Nordijski model države, uz političku stabilnost, ekonomski rast, vreme, ali i visoke poreze, nije nemoguće stvoriti i na Zapadnom Balkanu, rekao je danas ambasador Danske

Хоугард: Нордијски модел могућ и на Балкану

Foto: ambasada Danske

Nordijski model države, uz političku stabilnost, ekonomski rast, vreme, ali i visoke poreze, nije nemoguće stvoriti i na Zapadnom Balkanu, rekao je danas ambasador Danske u Srbiji Anders Hougard.

"U osnovi nordijskog modela je država blagostanja, kao i način na koji smo uredili naša tržišta rada, što smo uglavnom činili u procesima pregovora", rekao je Hougard u intervjuu Radio Slobodnoj Evropi.

Upitan da li je realno da se taj nordijski model države blagostanja "primi" u ekonomski siromašnim zemljama na Zapadnom Balkanu, Hougard je odgovorio potvrdno.

"Naravno, za to su neophodni politička stabilnost i ekonomija, ne mora ona obavezno biti snažna već ekonomija koja se razvija u pravom smeru", rekao je ambasador.

Kako je istakao, to je ono što sada vidi u Srbiji - političku stabilnost i ekonomski rast.

"U poređenju sa situacijom koju ste imali za vreme ratova, sada se ekonomija zemlje zaista oporavlja", dodao je on.

Ono što dodatno treba da naglasim kada govorim o našem modelu države blagostanja, naveo je danski ambasador, jeste da se on zasniva na veoma visokim poreskim stopama.

"To znači da vi zapravo morate da steknete novac kojim biste izgradili državu blagostanja – ona ne pada s neba. Mi u nordijskim zemljama imamo visoke poreze. Dakle, ako budete i dalje imali ekonomski rast, bićete u stanju da steknete neophodna sredstva za takav model", rekao je Hougard.

Iako Danska nije deo Berlinskog procesa, ambasador smatra da je taj proces izuzetno važan.

"Kada pogledate šta se sve događalo u Londonu, vidite da je reč o širokom spektru napora, a to je po mom mišljenju veoma značajno za region", smatra Hougard.

Na ovim prostorima se još uvek ne razume potpuno koliko je značajna podrška Evropske unije, naglasio je danski ambasador.

"Naravno, i mi moramo učiniti više da bude vidljivije da je EU glavni trgovinski partner", zaključio je Hougard za RSE.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (1)

Trajko Đurić

22.07.2018. 02:35

oni ubiraju porez, grade fontane, privlače turiste i raste im GDP? p.s. 100% ne rade tako!

Vatro Marx

22.07.2018. 22:23

Gospodine Hougard, Dalí vi poznajete Balkan i njihov mentalitet nacin zivota i ponasanje Balkanac je koruptan hoce da malo tadi i dobro zaradi, voli oruzje mrze se izmedju sebe. Na Balkanu nema zajednicke suradnje. Zaboravite vas model mozda u iducem veku.