Šta bi mogla da donese Sunčeva super oluja
04. 08. 2012. u 12:55
Takva oluja bi mogla da se dogodi ove godine budući da Sunce ulazi u aktivnu fazu poznatu kao "sunčev maksimum" koji će 2013. biti na vrhuncu
Meterolozi su najavili da će narednih dana temperatura vazduha biti i do 44 stepeni. Imamo li razloga za brigu? Po svemu sudeći, da! Vremenske prilike širom sveta izazvale su suše, oluje i mnoge prirodne katastrofe. Ipak ono što nas čeka je Sunčeva super oluja koja će prema istraživanjima ubiti na milione ljudi širom sveta.
Džinovska eksplozija geomagnetskih čestica sa Sunca mogla bi uništiti 300, pa i više od 2.100 visokonaponskih transformatora koji su temelj američkog elektroenergetskog sistema, upozorila je Nacionalna akademija nauke (NAS).
To je navelo nekoliko vladinih agencija da izrade planove za takvu oluju koja bi se mogla dogoditi ove godine, budući da Sunce ulazi u aktivnu fazu poznatu kao "sunčev maksimum" koji će 2013. biti na vrhuncu. Američki stručnjaci procenjuju da su šanse da se oluja dogodi u idućoj deceniji je oko 7 posto, što se čini kao umereni rizik, ali njene posledice bile bi razorne poput udara velikog meteora u Zemlju.
Stručnjaci se ne slažu oko procene moguće štete, ali oni u američkoj vladi i industrijskom sektoru kažu da se radi o složenom problemu koji zahteva usklađeno rešenje.
U najgorem slučaju, voda i gorivo koje zavise od električnih pumpi prestaće da teku u roku od nekoliko sati, a savremena komunikacija će utihnuti, saobraćaj zaustaviti, navode stručnjaci.
U izveštaju NAS-a navodi se da bi sunčevom superolujom bilo zahvaćeno više od 130 miliona ljudi širom sveta.
Jabre
04.08.2012. 13:18
Pa ovo je dobra vest mi smo zahvaljujući njima navikli i bez struje i bez vode a i bez mnogočega drugog, neka sada i oni malo probaju embargo i restrikcije.
@Jabre - Sine, je l' ti kapiraš da će ta oluja da pogodi celu planetu Zemlju, a ne samo Sjedinjene Američke Države?
J...te pite i vi novinari i vi naučnici prognozeri, muka mi je od vas. Koliko ste samo puta do sada predvidjali ovakve katastrofe?! Na kraju će biti kao ona priča o dečaku i vuku... na kraju, kada stvarno bude alarmantno, niko se neće obazirati.... Vuk, Vuk, VUk...!!!!!
Mesa nema, hleba nema... još malo pa ćemo i struju prestati da proizvodimo a za te visokonaponske transformatore... ne bih se usudio tvrditi ni da ih imamo... kad malo bolje pogledam, da i taj meteor padne po sred Srbije, ne bi imao šta da uništi... možda nečiji voćnjak
Nas bogate neće, samo ove prosjake, hahahahahahahahaha...!!
Komentari (31)