Šta bi mogla da donese Sunčeva super oluja

Novosti online

04. 08. 2012. u 12:55

Takva oluja bi mogla da se dogodi ove godine budući da Sunce ulazi u aktivnu fazu poznatu kao "sunčev maksimum" koji će 2013. biti na vrhuncu

Meterolozi su najavili da će narednih dana temperatura vazduha biti i do 44 stepeni. Imamo li razloga za brigu? Po svemu sudeći, da! Vremenske prilike širom sveta izazvale su suše, oluje i mnoge prirodne katastrofe. Ipak ono što nas čeka je Sunčeva super oluja koja će prema istraživanjima ubiti na milione ljudi širom sveta.

Džinovska eksplozija geomagnetskih čestica sa Sunca mogla bi uništiti 300, pa i više od 2.100 visokonaponskih transformatora koji su temelj američkog elektroenergetskog sistema, upozorila je Nacionalna akademija nauke (NAS).

To je navelo nekoliko vladinih agencija da izrade planove za takvu oluju koja bi se mogla dogoditi ove godine, budući da Sunce ulazi u aktivnu fazu poznatu kao "sunčev maksimum" koji će 2013. biti na vrhuncu. Američki stručnjaci procenjuju da su šanse da se oluja dogodi u idućoj deceniji je oko 7 posto, što se čini kao umereni rizik, ali njene posledice bile bi razorne poput udara velikog meteora u Zemlju.

Stručnjaci se ne slažu oko procene moguće štete, ali oni u američkoj vladi i industrijskom sektoru kažu da se radi o složenom problemu koji zahteva usklađeno rešenje.

U najgorem slučaju, voda i gorivo koje zavise od električnih pumpi prestaće da teku u roku od nekoliko sati, a savremena komunikacija će utihnuti, saobraćaj zaustaviti, navode stručnjaci.

U izveštaju NAS-a navodi se da bi sunčevom superolujom bilo zahvaćeno više od 130 miliona ljudi širom sveta.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Komentari (31)

Jabre

04.08.2012. 13:18

Pa ovo je dobra vest mi smo zahvaljujući njima navikli i bez struje i bez vode a i bez mnogočega drugog, neka sada i oni malo probaju embargo i restrikcije.

Vlad

04.08.2012. 16:54

@Jabre - Sine, je l' ti kapiraš da će ta oluja da pogodi celu planetu Zemlju, a ne samo Sjedinjene Američke Države?

Lucia

04.08.2012. 13:21

J...te pite i vi novinari i vi naučnici prognozeri, muka mi je od vas. Koliko ste samo puta do sada predvidjali ovakve katastrofe?! Na kraju će biti kao ona priča o dečaku i vuku... na kraju, kada stvarno bude alarmantno, niko se neće obazirati.... Vuk, Vuk, VUk...!!!!!

Cable Guy

04.08.2012. 14:01

Mesa nema, hleba nema... još malo pa ćemo i struju prestati da proizvodimo a za te visokonaponske transformatore... ne bih se usudio tvrditi ni da ih imamo... kad malo bolje pogledam, da i taj meteor padne po sred Srbije, ne bi imao šta da uništi... možda nečiji voćnjak

Smaranje

04.08.2012. 14:55

kako vas bre nije sramota da pišete ovakve naslove! kakvu civilizaciju da uništi jeste li čitavi! naslov nema veze sa tekstom!A posebno onaj deo "moglo bi da bude srazmera udara velikog asteroida",a posle pričate o nestanku struje! A i struja kao ne može da se popravi ! strašno!

sanja

04.08.2012. 15:03

Da li ste svesni kakvu paniku sirite medju ljudima ovakvim tekstovima ?! Znate li da psihicki nestabilnim osobama malo fali da u strahu od moguce katastrofe naprave sve i svasta ?! Koliko je samoubistava izvrseno prosle godine kada je onaj ludak izjavio da ce biti smak sveta u maju ! Ljudi , dajte malo vise profesionalizma i etike u vasoj struci.

englez

04.08.2012. 15:20

@sanja - Kolega u pitnaju su novinari, a ne neki moralni ili brizni ljudi, ipak bi trebali imati malo razumevanja.

twilight

04.08.2012. 16:00

@sanja - @sanja. Je l treba da zatvaramo oči pred stvarnosti?? Nikako. Osobe koje su psihički nestabilne ako im je do toga će napraviti zlo i bez da pročitaju tekst o sunčevoj oluji. I hajde molim te sad ću npr ja biti kriva ako se 100 ljudi ubije jer sam ja rekla da će u decembru biti smak svijeta? Imamo i majansko proročanstvo što znači da se već hiljadama godina ljudi trebaju ubijati zbog tako 'depresivnog' saznanja?!

sava

04.08.2012. 17:44

@sanja - sta pricas gluposti.majanski kalendar je jedno a za to majansko prorocanstvo mogu da ti kazem da je najveca gluposto koju sam procitao na netu.isto bi bilo da za 10 hiljada godina neko nadje onaj kalendar sto ga kacim u wc-u i posle nekog proucavanja objavi da ce biti smak sveta u ponoc 31 decembra.

sanja

04.08.2012. 19:26

@sanja - @ twilight O kojoj stvarnosti pricas ? Jel objavio Harold Kamping da ce 21. 05. 2011. biti smak sveta, i sta je bilo sa tim ? Nista ! Ali su zabelezeni slucajevi samoubistava iz straha da se isti dogodi. Za tvoju informaciju najmladja zrtva te lude price bila je tinejdzerka iz Rusije ! Price o smaku sveta su glupost, i molim te napravi razliku izmedju majanskog kalendara i majanskog prorocanstva, koje je takodje nevidjena glupost jer je samo prorocanstvo proizvoljno tumaceno !

zorans

04.08.2012. 16:03

Što volim te vladine i nevladine Agencije koje odmah urade i naplate elaborate za sve i svašta samo da dođu do para.Ovih tekstova ima već godinama na raznim svetskim internet adresama i nisu ništa novo.Jedino ako treba da potkrepe razlog da NVO treba da naplate razne elaborate.Inače svakih 11 godina Sunce ima svoj maksimum odnosno broj sunčevih pega dostigne največi broj.Super oluja semože desiti i kad Sunce ima svoj minimum.

SerWolftheSnow

04.08.2012. 16:22

Gledam i neverujem. U 100% ljudi koji dolaze i komentarišu vesti, samo je možda 20% njih pametno. Nemogu da opišem ovaj bes u sebi. To su glupi ljudi... Čuj Sanju, dašla ovde da se pravi pametna kako se širi panika medju ljudima, upravu si Twilight. A tek Smaranje, nemožeš kraj s' krajem da povežeš.

sanja

04.08.2012. 19:20

@SerWolftheSnow - Auuu, a sto si pismen, za primer nema sta ! Pa vidis, Sanja radi u struci koja joj daje pravo da upozori medije na sirenje panike medju stanovnistvom !!! No, kako to objasniti tebi koji u 5 recenica ima 10 pravopisnih gresaka ?!

kk

04.08.2012. 16:30

Opce je poznato da je sunce zvijezda i to u obliku materije plazme. Dalje, sto god se dogodi na Suncu moze se sa Zemlje eventualno samo observirati ili predvidjeti a nikako i utjecati na procese koji se tamo dogadjaju. Tu ne pomaze nikakva Amerika i sl.

OLIVERA

04.08.2012. 16:40

Verovatno zbog toga u Nemackoj nije prelazila temperatura 25 stepeni,a u Holandiji i Belgiji nisu prestajale kise leta nije ni bilo .Sad me zanima gde ce se to sve desavati volela bih da zaobidje Srbiju jer dostaje svega i svacega sto nam se desavalo i desava.

jokso

18.09.2012. 22:49

@bice skoro propast sveta - taman posla da je stradanje toliko amera neka steta.

Istina

04.08.2012. 19:52

Sad ce kao i uvek(u filmu) Amerika da spase svet.Ovo je "opasno" koliko i svinjsi i pticiji grip...

zoran

04.08.2012. 20:22

Ja zivim u Engleskoj i bash primetim kako je ove godine "otoplilo". Nekoliko dana ziva preterala chak do 24-25 stepena po Celzijusu. Ubi. Ostale dane se "kuvamo" na 20-22. "Ubi" nas leto.Novinari su chudo.

CCCCCCC

05.08.2012. 01:31

Ne trakolajte bez veze.Danas u okolini Bg na jedno jezeru temperatura 30 u najtoplijem delu danaSmo na uzarenom asfaltu ne valja.Ko ode u prirodu i zaboravi na globalno otopljavanje,sve bre zeleno