OD UMETNIČKIH SLIKA SVE DO SPOMENIKA: Požarevljani tri dana nedeljno i zimi i leti pazare na otvorenom
I PORED temperature od svega nekoliko stepeni iznad nule, požarevački buvljak i tokom februara glavno je odredište kupaca tri dana u sedmici.
D.N.
Četvrtkom i vikendom, na njemu se može pazariti skoro sva roba, od igračaka do nameštaja, od alata do nadgrobnih spomenika. Najveća gungula je četvrtkom, jer tog dana dolaze prodavci iz svih krajeva Srbije.
Pre ulaska na prostor buvljaka, prodaju se drva za ogrev i stari hleb, a kod samog ulaza sadnice i voće. U prvom redu sa leve strane roba je izložena na najlonima, na zemlji, i tu ima svega - muzičkih stubova i kasetofona, alata, kosilica za travu, starih gramofonskih ploča i kaseta. Prodaju se i knjige, beletristika i stručna literatura, električni šporeti, sobni bicikli, muzički instrumenti.
U čeonom delu, najdužoj stazi, preovladaju polovna odeća i obuća, po cenama koje se kreću od svega 100 dinara, pa naviše. Tu su sa obe strane izloženi posuđe, tekstilna metraža, invalidska i bebi kolica, umetničke slike, stripovi, pribori za ribolovce.
U središnjem delu su tezge sa novijom robom, odećom i obućom, a prodaju se i specijalni šporeti sa kazanima za topljenje čvaraka, kao i suvomesnati proizvodi.
Selidba
RANIJIH godina bilo je reči da se buvljak sa sadašnje lokacije preseli na neko drugo, udaljenije mesto. Međutim, prodavci su se bunili, a i mnogi građani koji su navikli da pazare na postojećoj lokaciji, pa se već duže selidba i ne spominje.
Duž najudaljenije staze prodaju se nadgrobni spomenici koje izlažu kamenoresci iz nekoliko gradova, najviše iz Kruševca. Kako sami kažu, redovno dolaze u Požarevac, jer im je tu najbolja zarada, i to zbog gastarbajtera, po čijoj brojnosti Braničevski okrug prednjači u zemlji. U blizini su i štandovi sa tepisama i zavesama, koji su bar za trećinu jeftiniji nego u radnji.
U krajnjem delu buvljaka izložen je nameštaj, u kamionima i ispred njih. Prodaju se kaučevi, dvosedi i trosedi, fotelje, trpezarijski stolovi i stolice, francuski ležajevi i kompletne kuhinje.
Preporučujemo
OGLAŠENA PRODAJA IMOVINE AUTOBUSKOG PREVOZNIKA IZ VRŠCA Ode firma za 615 miliona
25. 01. 2026. u 20:00
"TRAMP TAMO DA IZBACI 1000 VOJNIKA NA OSTRVO, NIKO MU SE NEĆE SUPROSTAVITI" Vučić o Grenlandu - Kada pitam a kako Kosovo, svi spuste glavu!
GOVOREĆI jutros u emisiji "Jutro" na Televiziji Prva, predsednik Srbije Aleksandar Vučić dotakao se i licemerja međunarodne zajednice kada je u pitanju odnos koji sada imaju po pitanju Grenlanda i onaj koji su nekada imali po pitanju Kosova i Metohije.
25. 01. 2026. u 13:20
U FEBRUARU POTPUNI KOLAPS POLARNOG VRTLOGA? Hladna masa zalediće Evropu, evo šta nas očekuje
NAKON stratosferskog zagrevanja početkom februara, najnovije prognoze pokazuju potencijalni potpuni kolaps polarnog vrtloga, što će na kraju dovesti hladan vazduh i u Evropu, piše Severe Weather Europe.
23. 01. 2026. u 14:21
DEVALVIRALA JE JUTARNjI Kolega oštro o Jovani: "Imam problem što radi na nacionalnoj televiziji"
VODITELj Ognjen Nestorović bez ulepšavanja i zadrške progovorio je o svom odnosu sa Jovanom Jeremić, koleginicom koja danas radi u medijskoj kući u kojoj je on nekada gradio svoju novinarsku i voditeljsku karijeru.
25. 01. 2026. u 20:42
Komentari (0)