ZLOGLASNA BANJICA: Među logorašima i 1.683 stradalnika iz Požarevca i Braničevskog okruga
NA današnji dan pre 80 godina, iz zloglasnog logora Banjica oslobođen je i poslednji zatočenik. U ovom logoru u Beogradu u Drugom svetskom ratu bilo je zatvoreno oko 30.000 ljudi.
D. Novković
Od toga, sa područja Požarevca i celog Braničevskog okruga bilo je njih 1.683, među kojima je i 136 žena i četvoro dece. Iz ovog okruga streljano je 276 ljudi, sedam je likvidirano, 15 umrlo u logorskoj bolnici, 575 je odvedeno na rad, 724 je pušteno na slobodu, dok za njih 90 nema nikakvih podataka. Ljude iz Braničevskog okruga hapsili su i odvodili na Banjicu pripadnici Žandarmerije Požarevca, Gestapo i Uprava grada Beograda. Oni koji su okvalifikovani kao “neposlušni omladinci”, odvođeni su u Zavod za prinudno vaspitanje omladine u Smederevskoj Palanci.
Preporučujemo
MOSTOVI SARADNjE: Smederevo okuplja delegacije iz regiona pred "Nušićeve dane"
08. 12. 2025. u 13:21
BEZ STRUJE SUTRA DEO PARAĆINA: Najavljeni radovi na niskonaponskoj mreži
07. 12. 2025. u 23:15
"TA KUĆA JE STVARNO UKLETA" Majci i ocu prerezao grkljan, pa sebi isekao vene: Novi detalji porodične tragedije u Čačku
PRVI rezultati istrage tragedije koja je otkrivena u subotu ujutru u porodičnoj kući u blizini „Slobodine“ raskrsnice u Čačku, govore da je Vladimir Čarapić (47) nožem preklao vrat svojoj majci Mili (72), a potom i svom ocu Neđu (79). Zatim je sebi istim sečivom naneo više uboda po grudima i stomaku, a na kraju je prerezao vene leve ruke i tako na smrt iskrvario.
07. 12. 2025. u 13:36
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)