KOŠULJE IZ ETNOLOŠKE ZBIRKE: Do 13. maja u Muzeju u Paraćinu izložena kolekcija Narodnog muzeja u Čačku (foto)

Зорана Рашић
Zorana Rašić

06. 05. 2022. u 13:17

IZUZETNO bogata kolekcija košulja iz etnološke zbirke Narodnog muzeja u Čačku pod nazivom „Košuljica izvezena... košulje kroz vreme“ još naredne sedmice, do 13. maja, dostupna je posetiocima u galerijskom prostoru Zavičajnog muzeja u Paraćinu.

КОШУЉЕ ИЗ ЕТНОЛОШКЕ ЗБИРКЕ: До 13. маја у Музеју у Параћину изложена колекција Народног музеја у Чачку (фото)

Foto: Z. Rašić

 Čačanski muzej  od osnivanja obogaćivao je zbirku ovih odevnih predmeta iz perioda od prve polovine devetnaestog do polovine dvadesetog veka, a izložbu je realizovao pre dve godine zahvaljujući finansijskoj podršci Ministarstva kulture.

Kolekcija obuhvata preko sto eksponata nastalih u domaćoj radinosti i ovo je prvi put da je gotovo cela predstavljena javnosti.

Foto: Z. Rašić

Branislav Stojanović, Svetlana Šaponjić Ašanin i Tijana Pešić

Prema rečima Snežane Šaponjić Ašanin, autorke izložbe i kustosa-etnologa iz Čačka, skreće pažnju na prohujala vremena, veštinu ženskih ruku, njihovu nadarenost, kreativnost i tadašnji način života, ali i na društveni, običajni i magijski značaj košulja izrađenih od različitih materijala – konoplje, lana, pamuka i svile. Sve košulje su standardnog kroja, muške i ženske, uglavnom do kolena i duže. Ručno su se šile raznovrsnim bodovima. Tek kasnije je počelo njihovo ukrašavanje vezovima pamučnim koncem, šljokicama, perlicama i heklanom čipkom.

 - Najlepši primerci iz kolekcije su od svile, a najvrednija košulja je iz sredine devetnaestog veka. Ručno šivena, vezena je belim svilenim koncem i zlatnom žicom, ukrašena heklanom čipkom. Ta košulja pripadala je Čačanki - supruzi Ali paše koji je 1868. knezu Mihailu Obrenoviću predao ključeve Beograda. Muzeju je očuvani eksponat poklonila njena naslednica iz porodice prvog čačanskog industrijalca. Čačak je, inače, poznat po tome što su pre Drugog svetskog rata mnoge gradske porodice gajile u svojim kućama svilenu bubu. One su tu plele svilene niti koje su kasnije vešte ženske ruke dalje obrađivale. Ipak, time su se bavile imućnije porodice, a celokupna proizvodnja je bila ručna – objašnjava Ašanin.

Foto: Z. Rašić

Najvrednija košulja u kolekciji

Ova atraktivna izložba u Paraćinu je organizovana zahvaljujući dobroj saradnji Muzeja u tom gradu sa srodnom ustanovom u Čačku. To je prva gostujuća etnološka izložba u gradu na Crnici, potvrdila je Tijana Pešić, kustos muzeja iz grada-domaćina.

U centralnom delu galerije izložena je košulja-haljina iz sela Mirilovac iz etnološke zbirke paraćinskog muzeja, čime je prikazana različitost u izradi košulja u različitim krajevima Srbije.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ILIJE NASTASE EKSKLUZIVNO ZA NOVOSTI: Novak Đoković najbolji po svim merilima, sećam se Lepe Brene i šljivovice

ILIJE NASTASE EKSKLUZIVNO ZA "NOVOSTI": Novak Đoković najbolji po svim merilima, sećam se Lepe Brene i šljivovice

NEMA pravog ljubitelja tenisa koji bi mogao da nabraja velikane "belog sporta", a da zaboravi na "rumunskog lakrdijaša" Ilijea Nastasea, originalnog "lošeg momka" tenisa. Nekada prvi igrač planete u ekskluzivnom razgovoru za "Novosti" govorio je o dokumentarnom filmu snimljenom o njemu, srpskom narodu, šljivovici, a neizbežna tema bio je najbolji teniser svih vremena - Novak Đoković.

22. 05. 2024. u 20:00 >> 20:57

Komentari (0)

ŠOKANTAN SNIMAK: Novak Đoković zabrinuo navijače kao nikad pre! Da li je sa njim sve u redu?! (VIDEO)