Bunjevci u Subotici obeležili Dan Dužijance: Praznik svih dobronamernih građana Subotice
DAN Dužijance, jedan od četiri nacionalna praznika bunjevačke nacionalne manjine, obeležen je sinoć u centru Subotice.
Foto J. Lemajić
Najpre je na misi osvećen somun od novog žita, a potom je povorka krenula kroz centar grada. Hleb, simbol života, i krunu od slame bandaš i bandašica Marjan Horvacki Palivukov i Ivona Ivković predali su predsednici Bunjevačkog nacionalnog saveta Suzani Kujundžić Ostojić
-Dan Dužijance proslavljamo kao u vreme pre pandemije, a toliko je bitan da smo ga proglasili jednim od četiri nacionalna praznika. Bitan za naš opstanak i naš identitet – poručuje Suzana Kujundžić Ostojić, predsednica BNS. – Tu su simboli Dužijance – hleb od novog žita, bandaš i bandašica, a drago nam je da to možemo da podelimo sa našim sugrađanima i celom bunjevačkom zajednicom.
Foto J. Lemajić
U ime Skupštine grada, koja je uvela bunjevački u službenu, ravnopravnu upotrebu, nacionalni praznik je čestitao Balint Pastor, predsednik gradskog parlamenta.
-Od kada je sveta i veka ljudi slave žetvu, novi hleb i mukotrpnim radom stvorene vrednosti. Nacionalni savet Bunjevaca je odredio Dan Dužijance kao nacionalni praznik i Republika Srbija stoji svojim autoritetom i štiti zastavu bunjevačke nacionalne manjine, kao što štiti državnu zastavu i praznike svih nacionalnih saveta. To je nešto što je postignuto u prethodnom periodu i na šta svi treba da budemo ponosni – poručio je Pastor. – Bunjevci su ovaj grad stvarali vekovima, isto kao što su to činili Srbi, Mađari, Hrvati, Jevreji i svi drugi koji sa nama žive. Zato je ovo praznik svih dobronamernih građana Subotice. Kaže se da je Subotica grad tolerancije i da je ona vrhovna vrednost kojoj treba da težimo, ali ovde se ne radi o toleranciji koja se podrazumeva već o uzajmanom poštovanju i uvažavanju među svim narodima koji ovde žive i stvaraju grad.
Po rečima Srđana Samardžića, člana Gradskog veća za privredu, Subotica je ponosna što ove godine Bunjevci praznik slave izjednačeni pravima koje imaju druge nacionalne zajednice, sa kojima su vekovima stvarali grad.
Preporučujemo
IT STRUČNjACI SPONA REGIONA: U Subotici se uspešno završava međugranični projekat
09. 08. 2021. u 17:45
MISTERIJA NA NEBU IZNAD TAJVANA: "Ovakav potez kineske vojske nismo videli u novijoj istoriji"
TAJVANSKA vojska navikla je na gotovo svakodnevno praćenje kineskih ratnih aviona koji lete u blizini ostrva. Ponekad ih je samo nekoliko, ponekad znatno više, ali njihovo prisustvo je skoro neprekidno. Zbog toga je iznenadni prekid letova, koji je trajao gotovo dve nedelje, izazvao iznenađenje i nedoumicu.
12. 03. 2026. u 17:58
GORI AMERIČKI NOSAČ AVIONA: Hitno se oglasila Centralna komanda SAD
DANAS je na američkom nosaču aviona USS Gerald R. Ford (CVN-78) izbio požar, koji je u međuvremenu ugašen.
12. 03. 2026. u 16:38
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)