TUŽNA VEST: Preminuo Ivan Sedlak - nekadašnji predsednik šahovskog saveza Srbije
Šahovskom Vojvodinom i Srbijom velikom brzinom prostrujala je tužna vest: borbu sa kratkom i teškom bolešću nije izdržao šahovski funkcioner, pregalac, ali pre svega zaljubljenik Ivan Sedlak.
FOTO: Šahovski savez Srbije
Verovatno da ne postoji šahista, trener, sudija ili organizator u našoj zemlji, koji nije imao priliku da sa Ivanom sarađuje ili barem da sa njim razgovara o šahu. Utisak kod svih je isti: pored porodice, šah je bio Ivanov univerzum.
Po struci pravnik, Ivan Sedlak je tokom svoje dugogodišenje karijere obavljao mnoge odgovorne dužnosti. Bio je okružni javni tužilac, zatim predsednik suda, a u jednom mandatu bio je i ministar bez portfelja u Vladi Srbije, zadužen za ljudska i manjinska prava. U više mandata bio je predsednik Bunjevačke matice, a zbog velikih zasluga u radu te institucije, 2017. godine imenovan je za njenog počasnog predsednika.
Još kao 30-godišnjak prvi put je, početkom 80-tih, izabran za predsednika Šahovskog saveza Jugoslavije, u vreme kada je šah bio izrazito popularan u tadašnjoj velikoj državi. Drugi put ovu dužnost obavljao je na početku 21. veka, i u veoma složenim i ličnim i društvenim okolnostima, uspeo da sačuva poljuljani šahovski brod na površini.
Ostaće zapamćen kao organizator izuzetno uspešnih i značajnih međunarodnih i domaćih šahovskih manifestacija u Subotici, pa mu je priznata titula međunarodnog organizatora FIDE. Ipak, među svim turnirima, međuzonski turniri 1987. godine za muškarce i 1991. godine za žene, učestvovali su u ozbiljnom ispisivanju istorije šaha, a Ivanov doprinos u organizaciji bio je nemerljiv. Iz tog vremena ostala su njegova šahovska prijateljstva sa tadašnjim predsednikom FIDE Florensiom Kampomanesom i njegovim zamenikom Georiosom Makropulosom.
Smrt je Ivana Sedlaka zatekla u ulozi sportskog direktora ŠK "Spartak", ali bez obzira na kojoj se funkciji u klubu nalazio, nije štedeo energiju da očuva ugled šahovskom kolektivu duge tradicije. Bilo je na tom putu problema, ali Ivan nije posustajao i iza sebe ostavlja "Spartak" kao organizovan klub predvođen njegovim Nikolom, izuzetnim igračem, ali i dokazanim trenerom.
Ivan Sedlak je pre svega bio šahista. Imao je titulu majstorskog kandidata, i bio je redovan učesnik gotovo svih šahovskih dešavanja u Subotici. Nastupao je za mnoge klubove, kao omladinac za NŠK i "Spartak", kasnije za BŠTK iz Bačke Topole, "Palić", a poslednjih godina za "Penzioner" iz Subotice.
KO ĆE NA MEGDAN BARSI? Madridski velikani ukrštaju koplja u polufinalu Superkupa Španije!
GRADSKI rivali Atletiko Madrid i Real Madrid ponovo će ukrstiti koplja, ovoga puta u polufinalu Superkupa Španije (20.00) koji se i ove godine održava Džedi. Ulog je ogroman, finale protiv Barselone i prilika za prvi trofej u 2026. godini.
08. 01. 2026. u 08:00
AMERIKANCI U ŠOKU: Evo šta je Vladimir Putin upravo uradio
Rusija i Amerika, ali i Francuska, deo su najnovije vesti koja velikom brzinom obilazi planetu.
08. 01. 2026. u 16:13
KAKO IZGLEDA ŽIVOT U NAJHLADNIJEM MESTU NA SVETU? Selo u kojem se automobili ne gase, telefoni ne rade, a deca idu u školu na –50°C
PROSEČNA temperatura u gradu zimi pada na -58 stepeni Celzijusa...
07. 01. 2026. u 18:20
Komentari (0)