VAZURA O SUPERLIGI EVROPE: Bogati žele da "oplode" bogatstvo, a ostali treba da nestanu

Novosti online

20. 04. 2021. u 14:13

NASTAVLjA se saga oko Superlige Evrope.

ВАЗУРА О СУПЕРЛИГИ ЕВРОПЕ: Богати желе да оплоде богатство, а остали треба да нестану

Miloš Vazura / Foto N. Paraušić

Generalni direktor Partizana Miloš Vazura smatra da ne treba dozvoliti da se već ustanovljeni sistem takmičenja i vrednosti uruši tek tako i da solidarnost između velikih i malih mora da postoji, jer sve drugo vodi u propast onih koji nisu bogati i moćni.

- Pratimo dešavanja, ne iz sata u sat, već iz minuta u minut, jer se situacija očito tako i razvija. Naravno, moram da priznam, da smo svi zatečeni željom nekolicine velikih klubova da osnuje svoje takmičenje mimo UEFA i stava smo, kako je to rekao i predsednik Milorad Vučelić, da ne treba dozvoliti da se fudbalska piramida, koja je građena decenijama, tek tako sruši. Krovna organizacija mora da se poštuje, ovakva iskakanja nikome ne idu u prilog, a najviše će trpeti zemlje i kluovi koji nisu tako bogati i moćni - kaže Miloše Vazura za Telegraf.

Čelnik kluba iz Humske kaže da je solidarnost među klubovima ključna stvar.

- Mora postojati sistem solidarnosti prema svima, prema klubovima koji nemaju tako veliku moć i novac. UEFA broji ukupno 55 nacionalnih saveza, to je mnogo zemalja i klubova, koji imaju pravo na život i šansu, a ne da se sve svodi na nekoliko najjačih, koji bi generisali uticaj i moć u zatvorenom, limitiranom sistemu. Ko može da garantuje da će od tog novog takmičenja svi imati benefit i priliku da prežive, ako se  tačno zna ko u njemu učestvuje i ima pravo na sve te pogodnosti, dok su ostali izvan cele priče. Vidite i sami da se čak i navijači klubova koji osnivaju Superligu bune, to je znak da nešto nije u redu.

Vazura ne može da shvati, niti želi da prihvati kako to 12 klubova stavlja sebe iznad krovne organizacije.

- Po svemu navadenom i isplaniranom ispada da 12 klubova kontroliše kompletan fudbal u Evropi i da sama igra i manji klubovi zapravo služe u njihovu svrhu, kao "servis", koga oni sada žele da se reše. Hijerarhija se mora poštovati, zna se pod čijim smo svi krovom, zna se ko organizuje takmičenja i formati se menjaju decenijama, a klubovi, čak i oni manji, iz manje razvijenih zemalja, dobili su priliku žive i takmiče se na visokom nivou, samim tim i da napreduju - organizaciono, finansijski.

U Humskoj tvrde da je dosadašnji sistem takmičenja pod okriljem UEFA pružao šansu svima da se takmiče ravnopravno, dok bi novi format favorizovao samo jednu kategoriju - bogate klubove.

- Mora se omogućiti da srednji i "mali" klubovi imaju šansu da se takmiče sa velikanima. Svedoci smo svake sezone nekom iznenađenju u Ligi šampiona ili Ligi Evrope, gde i oni na koje se najmanje računa pomrse račune velikim klubovima. To je valjda draž fudbala. Jasno je da je ekonomski aspekt bitan, jer je sport u današnjem vremenu postao i biznis, ali fudbal je specifičan po tome što je oduvek bio igra za sve, za siromašne i bogate i ne vidim kome ovo raslojavanje ide u korist sem onima što već imaju mnogo, pa žele dodatno da "oplode" bogatstvo, dok bi, očito po njima, ostali trebalo da nestanu - zaključuje Miloš Vazura.

(Telegraf)


 

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)