KOJI SU NAJZDRAVIJI SASTOJCI ZA SALATU? Neophodan izbor namirnica za sigurno zdrav obrok
SVEŽE voće i povrće su velika preporuka tokom vrućina, a salate su više nego dobrodošle, savetuju doktori sa svih strana.
Foto: Shutterstock
Ovde možemo da upadnemo u zamke, te da stavljamo nezdrave prelive ili kupovne "hrskave" sastojke koji su puni aditiva.
-Što su sastojci u vašoj salati raznovrsniji, to ćete dobiti bolju ishranu. Najbolji način za to je da se oslonite na boje, prolazeći kroz dugin spektar da biste videli koliko nijansi možete dobiti u jednoj činiji, savetuje Abra Papa, dijetetičar.
Međutim, snabdevanje velikim brojem sastojaka često odlažemo zbog nedostatka vremena, te stručnjak predlaže da se fokusiramo na nekoliko neophodnih sastojaka.
-Pronađite neke 'prečice' u prodavnici, kao što su prethodno kuvana cvekla, leblebije u tegli, savetuje.
OSNOVA OD ZELENE SALATE
Treba uključite različite vrste, ako je moguće, jer svaka vrsta zelene salate ima drugačiji nutritivni profil.
Zelena rimska salata ima najviše vitamina A, K i C, kao i male količine kalijuma, gvožđa i vlakana, rekli su stručnjaci za Ju-Es-Ej-Tudej. Crvene i zelene salate su dobri izvori antioksidanata, te ih ne treba zanemariti.
Tamno lisnato povrće kao što su spanać, blitva, kelj su bogati vitaminima K i C, kao i kalcijumom i brojnim antioksidantima.
ZAČINITI ZELENIŠ, PA DODATI "BOJE"
Dijetetičar preporučuje da se prvo začini zelena salata, dakle preliti je u činiji maslinovim uljem, limunom, soli, pre stavljanja drugog povrća. Posle ovog vreme je da se doda drugi deo spektra boja, pa staviti žutu papriku, šargarepu ili cveklu, predlaže Papa.
Slobodno kombinovati povrće sa bobicama ili voćem kao što su breskve ili nektarine. Jabuka je omiljena u jesen, a grejpfrut i pomorandžu možemo stavljati zimi.
NE MORA SAMO PRESNO POVRĆE
Budite kreativni, kažu nutricionisti i predlažu da ne ograničavamo salatu samo na sirovo povrće. "Pečeno ili kuvano povrće nudi zanimljiv kontrast između toplih i hladnih namirnica", kaže Pappa.
Takođe su i žitarice dobro došle - pirinač, kinoa, bulgur čine zanimljive dodatke salati, koji imaju pohvalne nutritivne vrednosti.
PROTEINI OBAVEZNI, OBEZBEDIĆE SITOST
Proteini pomažu telu da proizvodi energiju i gradi mišiće, a omogućavaju da ostanemo siti dugo nakon jela. Salatu bi trebalo obogatiti piletinom ili tunjevinom, pasuljem ili leblebijama, ako hoćemo biljnu varijantu.
(rt.rs)
BONUS VIDEO - RUSKI TOP GAN: Piloti ruske severne flote izvode vežbe iznad Barencovog mora
Preporučujemo
ZAŠTO KINA "TAJNO" GOMILA REZERVE SIROVINA? Pripreme za budućnost ili nešto drugo
25. 07. 2024. u 19:36
KUPUS SALATA KAO IZ RESTORANA: Jednostavan recept koji će vas oduševiti
25. 07. 2024. u 17:16
SALATA OD PIRINČA I POVRĆA: Fantastično ukusna, može zameniti obrok
24. 07. 2024. u 10:22
SALATA OD LEBLEBIJA I AVOKADA: Gotova za tili čas, a osvežava kao nijedna do sada
23. 07. 2024. u 11:00
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)
FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".
11. 03. 2026. u 16:26
HAOS U CRNOGORSKOM PARLAMENTU: Prekinuta sednica, poslanici DPS-a opkolili sto predsedavajućeg
SEDNICA Skupštine Crne Gore prekinuta je danas nakon što je predsedavajući u tom momentu potpredsednik parlamneta Boris Pejović (PES) oduzeo reč poslanici opozicione Demokratske partije socijalista Aleksandri Vuković Kuč.
11. 03. 2026. u 17:06
"U HRVATSKOJ IRANSKA TERORISTIČKA JAZBINA" Milanović ljut na Izraelca: "Braco, ovo je Zagreb - ne Tel Aviv!"
PREDSEDNIK Hrvatske Zoran Milanović komentarisao je navode izraelskog ambasadora Gerija Korena da se usred Zagreba nalazi teroristička jazbina u iranskoj ambasadi.
11. 03. 2026. u 13:59
Komentari (0)