AUSTRIJA PREDLAŽE MIRNO REŠENJE: Sastanak predstavnika Bakua i Jerevana u Beču

AUSTRIJSKI kancelar Sebastijan Kurc predložio je predstavnicima Bakua i Jerevana da se sastanu u Beču i direktno pregovaraju u cilju pronalaženja rešenja za konflikt u Nagorno-Karabahu.

АУСТРИЈА ПРЕДЛАЖЕ МИРНО РЕШЕЊЕ: Састанак представника Бакуа и Јеревана у Бечу

Foto: Tanjug/AP

Kancelar je izrazio zabrinutost zbog nastavka eskalacije u tom regionu i naglasio da nema vojnog rešenja.

Kurc je pozvao na prekid vatre i na pregovore pod okriljem Minske grupe OEBS.

- Tokom telefonskog razgovora s jermenskim premijerom Nikolom Pašinjanom izrazio sam nadu u pogledu mirnog rešenja i potvrdio naš predlog za sledeću rundu razgovora dve strane. Austrija je uvek bila mesto za dijalog i nastavićemo da insistiramo da deeskalaciji i direktnim pregovorima - napisao je austrijski kancelar na Tviteru.

I Rusija pregovara sa Bakuom i Jerevanom o mogućem susretu ministara spoljnih poslova dve zemlje u Moskvi.

- Predložili smo da stavimo na raspolaganje moskovsku platformu za organizovanje susreta šefova diplomatija Rusije, Jermenije i Azerbejdžana uz učešće kopredsedavajućih Minske grupe OEBS-a. Sa stranama održavamo konsultacije o mogućim datumima početka pregovora u ovom formatu - rekla je portparolka ruskog Ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova na redovnom brifingu.

Podsetimo, situacija u Nagorno-Karabahu eskalirala je krajem septembra. Baku i Jerevan međusobno se optužuju za izbijanje sukoba. U Jermeniji je objavljeno ratno stanje i opšta mobilizacija. U Azerbejdžanu je uveden policijski čas i delimična mobilizacija.

(Sputnjik)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

SPAVAO BIH S NJOM I OŽENIO JE! Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava

"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava

AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.

06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21

Komentari (0)

TRIK OD NEKOLIKO SEKUNDI: Kako da bezukusna lubenica bude slađa i sočnija?