NEMAČKA POZVALA IRANSKOG AMBASADORA: Zbog navodnog špijuniranja Jevreja
NEMAČKA je danas pozvala iranskog ambasadora nakon hapšenja muškarca osumnjičenog za špijunažu jevreja u Berlinu, koji se verovatno pripremao za napad.
Foto: Profimedia
Ministarstvo spoljnih poslova Nemačke je danas na društvenoj mreži X saopštilo da neće tolerisati nikakve pretnje po živote jevreja u Nemačkoj, naglašavajući da su optužbe protiv osumnjičenog, identifikovanog kao Ali S, državljanina Danske, ozbiljne i da moraju da budu temeljno istražene, piše britanski Gardijan.
Ali S je uhapšen prošlog četvrtka u danskom gradu Arhus, a nemački savezni tužioci su saopštili da ga sumnjiče da je radio za obaveštajnu službu strane sile.
Osumnjičeni je, prema tvrdnjama tužilaštva, od iranske obaveštajne službe u januaru 2025. dobio zadatak da prikupi informacije o jevrejskim lokalitetima i specifičnim jevrejskim ličnostima u Berlinu.
On je navodno pratio tri objekta u Berlinu prošlog meseca, što se smatra pripremama za dalje obaveštajne aktivnosti u Nemačkoj, koje bi mogle uključivati terorističke napade na jevrejske ciljeve.
Nemački ministar spoljnih poslova, Johan Vadeful, izjavio je da bi, ukoliko se optužbe potvrde, ovaj slučaj "ponovo pokazao da Iran predstavlja pretnju Jevrejima širom sveta".
Nemački mediji, pozivajući se na Der Spiegel, izveštavaju da je Ali S fotografisao zgrade, uključujući sedište Nemačko-izraelskog društva u Berlinu, i mesto gde povremeno boravi predsednik Saveznog saveta Jevreja u Nemačkoj, Josef Šuster.
Iranska ambasada u Berlinu odbacila je optužbe kao "neosnovane i opasne", tvrdeći da su one smišljene kako bi skrenule pažnju sa nedavnih napada Izraela na Iran.
Nemačka je pojačala sigurnost na jevrejskim lokacijama u zemlji, naročito nakon napada Hamasa na Izrael 7. oktobra 2023. godine.
Tokom prošlomesečnog rata između Irana i Izraela, nemački kancelar Fridrih Merc, čvrsti pristalica Izraela, izjavio je da je Nemačka spremna na moguće iranske napade na izraelske ili jevrejske ciljeve na nemačkom tlu.
(Tanjug)
BONUS VIDEO - Potraga za delovima tela kod Lazarevca
Preporučujemo
KATASTROFA U VAŠINGTONU: Tramp odobrio vanredno stanje
AMERIČKI predsednik Donald Tramp odobrio je deklaraciju vanrednog stanja za Vašington kako bi savezne vlasti pomogle pri sanaciji kanalizacione katastrofe koja je počela prošlog meseca.
22. 02. 2026. u 13:41
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
POREKLO VASILIJA KOSTOVA: Rođen u Beogradu, ali njegovi roditelji NISU odatle - slave Svetog Luku
VASILIJE Kostov odavno više nije samo mlada nada Crvene zvezde. Nikako! On je jedan od motora i pokretača crveno-bele čete, a to pokazuju i golovi koje daje na velikim mečevima.
22. 02. 2026. u 18:50
Komentari (0)