DUGIN OTKRIO: Zašto su SAD zainteresovane za Grenland i Kanadu
KO KONTROLIŠE arktičku zonu, kontroliše ceo svet i ima neprocenjivu prednost u strateškom horizontu, otuda i interesovanje SAD za Grenland i Kanadu, smatra ruski filozof, politikolog i sociolog Aleksandar Dugin.
Foto Profimedia
- Onaj ko kontroliše Arktik, kontroliše ceo svet. Naravno, zato je Amerika toliko zabrinuta za Grenland i Kanadu, jer ove teritorije postaju od vitalnog značaja za suverenitet u sledećoj fazi. To je novi zakon arktičke geopolitike, koji, zapravo, danas postaje jedan od najvažnijih faktora u globalnoj igri - rekao je Dugin u emisiji "Eskalacija Aleksandra Dugina" na radiju Sputnjik.
Dugin je istakao da veruje da će države koje kontrolišu arktičke zone imati "neprocenjivu prednost u strateškom horizontu", što predsednik SAD Donald Tramp razume.
Štaviše, prema Duginu, upravo za Arktik bi mogao da izbije "pravi rat".
- Predsednik Rusije Vladimir Putin je toga dobro svestan i zato se, po mom mišljenju, obratio arktičkim zemljama, koje imaju ovu geografsku prednost u budućnosti, sa predlogom saradnje, sa predlogom da se pitanja rešavaju mirnim putem - dodao je filozof.
Preporučujemo
TRAMP POHVALIO ORBANA, PA REKAO: Ne, nisam mu to obećao, ali je svakako tražio
09. 12. 2025. u 22:24
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)