EVO ZBOG ČEGA ŠAMPIONI VIMBLDONA PLAČU I KAD POBEDE: Ovo je surova istina koju vam teniseri nikada neće priznati
Ovogodišnji Vimbldon ostaće upamćen po istorijskom nagradnom fondu od čak 75,3 miliona evra (64,2 miliona funti), što je skok od 20 odsto u poređenju sa prethodnom godinom. Najveći deo ovog finansijskog kolača osvojili su Janik Siner i Linda Noskova.
FOTO: AP Photo/Kin Cheung
Dok će novi šampioni u singlu inkasirati po 4,2 miliona evra, poraženi finalisti Karolina Muhova i Aleksander Zverev kući odlaze bogatiji za 2,1 milion. Polufinalisti, među kojima je i Novak Đoković, zaradili su po 1,05 miliona evra. Kada je reč o dublovima, šampionski parovi deliće 891.000 evra, dok će pobednicima u miksu pripasti 173.000 evra.
Međutim, pitanje koje kopka javnost jeste: koliko od tog novca teniseri zapravo zadrže za sebe? Odgovor je poražavajući - jedva četrdeset pet odsto. Primera radi, na bankovne račune Sinera i Noskove leći će "svega" oko 1,9 miliona evra.
Evo na šta odlazi ostatak novca...
U Velikoj Britaniji maksimalna stopa poreza na dohodak iznosi 45 procenata, ali to je tek početak muka za tenisere. Britanski poreski sistem poznat je po specifičnom pravilu: oni oporezuju i deo globalne zarade stranih sportista (od sponzora i reklama), i to srazmerno broju dana koje provedu takmičeći se na Ostrvu. Spas od ovoga ne donosi ni prebivalište u poreskim rajevima poput Monaka - obaveze prema britanskom trezoru za dane provedene na Vimbldonu moraju se izmiriti.
Vrhunski tenis je skupa mašinerija. Plate za trenere, fizioterapeute i kondicione stručnjake, kao i njihovi putni troškovi, padaju na teret igrača. Pored toga, agenti i menadžerske agencije uzimaju svoj procenat, koji se uglavnom kreće između 15 i 20 odsto od ukupnog prihoda. Kada se sve sabere, logistika i stručni štab na turniru veličine Vimbldona "pojedu" dodatnih 600.000 do 800.000 evra.
Preporučujemo
ILIĆ ZADOVOLjAN POSLE TOBOLA: Čestitke igračima, raduje da smo igrali brzo
07. 08. 2026. u 08:20
PRED ODLUČUJUĆE DANE ZA ZVEZDU: Delije poslale moćnu poruku: „Računajte na nas!“
06. 08. 2026. u 20:53
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
HUMSKA VERUJE U POBEDU: Katastrofalne igre Tobola na strani ulivaju samopouzdanje Partizanu
NAJBITNIJI meč od početka sezone fudbaleri Partizana odigraće večeras protiv Tobola kojeg dočekuju u prvoj utakmici trećege kola kvalifikacija za Ligu konferencija (21.00).
06. 08. 2026. u 08:00
AJAKS NE PRAŠTA PROMAŠAJE! Vojvodina se herojski držala, ali je četvorostruki prvak Evrope delio lekcije na „Karađorđu“!
Fudbaleri Vojvodine poraženi su od golandskog Ajaksa rezultatom 1:4 (1:2), u prvoj utakmici drugog kola kvalifikacije za Ligu konferencija.
23. 07. 2026. u 21:53
UŽAS U HRVATSKOJ Majka i ćerka u kravetu pronašle zmiju od dva metra: "Ajde srećo, ne možeš u tuđem krevetu spavati"
– VLASNICA nam je rekla da je u kući čula puhove, pa verujemo da je zbog toga došla. No tokom leta, posebno tokom velikih vrućina, zmije često traže hladnija i sigurnija mesta da se sklone – objasnio je Karamazan.
04. 08. 2026. u 08:17
Komentari (0)