„NATO KONCENTRIŠE TRUPE“: Belorusija upozorava na opasnu situaciju na zapadnim granicama
PREDSEDNIK Belorusije Aleksandar Lukašenko izjavio je da je Minsk zabrinut zbog situacije na zapadnim granicama, posebno kada je reč o Poljskoj i Litvaniji.
Nastavljaju se zajedničke vežbe Rusije i Belorusije, Foto AP
-Veoma nas brine situacija u Zapadnoj Evropi, posebno sa strane Poljske i Litvanije – susednih zemalja. Ocenjujemo da je ta opasnost još veća nego ona koja dolazi od Ukrajine koja je u ratu, rekao je beloruski lider.
Kako je objasnio, na 15 kilometara od granice sa Belorusijom nisu raspoređene samo trupe Poljske i Litvanije, nego se koncentrišu i oružane snage drugih država NATO, ukljčujući Nemačku.
-Situacija je veoma napeta. Poljska troši ogromne resurse na naoružavanje svoje vojske. Ako žele da žive sa nama u miru, kao što govore, zašto onda troše milijarde dolara na oružje. To nas brine i to je već pretnja našoj zajedničkoj grupaciji oružanih snaga, ocenio je Lukašenko.
Prethodno je predsednik Rusije Vladimir Putin podržao predlog beloruskog lidera Aleksandra Lukašenka da se na teritoriji Belorusije rasporedi najnoviji sistem „orešnik“. Putin je istakao da postoji mogućnost da „orešnik“ bude raspoređen na teritoriji Belorusije u drugoj polovini 2025. godine.
Ranije je američki Stejt department saopštio da SAD izdvajaju Poljskoj dodatnih četiri milijarde dolara kreditnog finansiranja, čime je ukupna finansijska podrška za tu zemlju u poslednje dve godine premašila 11 milijardi dolara.
Kako je precizirano, „sredstva od tih kredita ubrzaće modernizaciju poljske vojske, ojačaće njene odbrambene mogućnosti i povećaće potencijal obuzdavanja NATO na istočnom krilu“. Takođe je istaknuto da Poljska, kao ključni saveznik SAD na istočnom krilu NATO, od 2023. godine realizuje obimni program modernizacije svojih oružanih snaga. U okviru tog programa zemlja kupuje napredno američko naoružanje kao što su sistemi PVO „patriot“, sistemi „hajmars“, radari „erspejs“.
(sputnikportal.rs)
BONUS VIDEO - RUSI POKAZALI SNIMAK: Dron kamikaza uništio haubicu francuske proizvodnje
Preporučujemo
"OREŠNIK" ĆE BITI POSTAVLjEN U BELORUSIJI: Lukašenko zatražio, Putin odmah odgovorio
06. 12. 2024. u 15:25 >> 15:34
U STRAHU OD TRAMPA: EU bi da formira vojni budžet od 500 milijardi evra
06. 12. 2024. u 00:10
KANDASKI POTPUKOVNIK STRADAO U UKRAJINI? NATO tvrdi da je iznenada preminuo
05. 12. 2024. u 20:51
TRAMP DONEO ODLUKU: Povlači ambasadore i diplomate iz okruženja Srbije
ADMINISTRACIJA američkog predsednika Donalda Trampa povlači skoro 30 karijernih diplomata sa ambasadorskih i drugih visokih pozicija u diplomatskim predstavništvima SAD u svetu.
22. 12. 2025. u 10:32
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
"SAD JE TITO ODJEDNOM POBIO JADNE HRVATE..." Vedrana o bivšoj državi: "Sve sam više Jugoslovenka kako vreme odmiče!"
VEDRANA ne bira reči kada govori o vremenu Jugoslavije...
24. 12. 2025. u 09:52
Komentari (0)