VELIKA RAZMENA ZAROBLJENIKA RUSIJE I UKRAJINE: U Kijev stigli borci Azovstalja (VIDEO)
VELIKA razmena zarobljenika dogodila se danas između Rusije i Ukrajine, gde je 115 vojnika razmenjeno između dve zaraćene strane. Dogovoru su posredovali Ujedinjeni Arapski Emirati.
Foto: Iks
Predsednik Ukrajine Volodimir Zelenski potvrdio je danas da je 115 ukrajinskih vojnika vraćeno iz ruskog zarobljeništva.
Među vraćenima su vojnici Zbora narodne garde, kopnene vojske, mornarice i Državne granične službe.
Svih 115 vojnika koji su danas oslobođeni odvedeni su u zarobljeništvo u prvim nedeljama i mesecima rata 2022. godine. Na popisu su 82 borca Mariupolja, uključujući oko 50 boraca garnizona Azovstalj. Takođe, šest je pripadnika Nacionalne garde koji su bili zarobljeni u nuklearnoj elektrani u Černobilu.
Mnogi ratni zarobljenici vraćeni u poslednjoj razmeni imaju "ozbiljna zdravstvene poteškoće", prenosi Kijev Independent.
Zelenski je zahvalio svom "timu i partnerima što su vratili naše ljude kući".
Sa druge strane Rusija je iz ukrajinskog zarobljeništva vratila 115 vojnih lica zarobljenih u Kurskoj oblasti, saopštilo je rusko ministarstvo.
- Zauzvrat je prebačeno 115 ratnih zarobljenika Oružanih snaga Ukrajine - pojasnilo je Ministarstvo odbrane.
Oslobođeni ruski borci nalaze se u Belorusiji, gde im se pruža neophodna psihološka i medicinska pomoć, a takođe im je data mogućnost da kontaktiraju sa svojim rođacima.
Sva oslobođena vojna lica biće odvedena u Rusiju na lečenje i rehabilitaciju u medicinske ustanove Ministarstva odbrane.
Odeljenje je navelo da je razmena obavljena uz humanitarno posredovanje Ujedinjenih Arapskih Emirata.
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
KLANICA U KONSTANTINOVKI: Ukrajinci beže, Rusi jurišaju sa isukanim bajonetima
KOMANDANT bataljona je izjavio da ukrajinske oružane snage izbegavaju borbu lakog oružja u Konstantinovki. Prema njegovim rečima, tokom čišćenja naselja, ukrajinski vojnici pokušavaju da izbegnu blisku borbu, jer su inferiorni u odnosu na ruske jedinice u vatrenim obračunima.
01. 07. 2026. u 15:48 >> 15:55
ZELENSKI ODLAZI U ISTORIJU? Ovaj čovek ulazi u trku za predsednika Ukrajine
VALERIJ Zalužni, bivši vrhovni komandant i trenutni ukrajinski ambasador u Ujedinjenom Kraljevstvu, rekao je sadašnjem predsedniku zemlje, Volodimiru Zelenskom, da namerava da postane novi predsednik Ukrajine.
01. 07. 2026. u 15:45
JEZIV SNIMAK IZ HRVATSKE, DEVOJKE VIKALE: "Ne u autobus, ne!"
DRUŠTVENIM mrežama kruži snimak koji prikazuje zabrinjavajuću vožnju vozača kamiona.
30. 06. 2026. u 11:05
Komentari (0)