RECEPTURA ZA SUKOB: Srđa Trifković upozorava da nam preti rat SAD i Kine

Novosti online

04. 01. 2024. u 18:50

SVETU preti rat između SAD i Kine, tvrdi istoričar i publicista Srđa Trifković.

РЕЦЕПТУРА ЗА СУКОБ: Срђа Трифковић упозорава да нам прети рат САД и Кине

Foto: Printskrin Youtube Balkan info

- Kina nikada neće prihvatiti američku globalnu hegemoniju, a vladajuća elita SAD nikada neće prihvatiti da bude samo jedna od sila u multipolarizovanom svetu. To je receptura za sukob - kazao je Srđa Trifković u intervjuu za alo.rs.

Ističe da Tajvan može da bude samo okidač.

- Problem je planetarne prirode. Kina je jedini rival Amerike u savremenom svetu. Rusija je bila najmoćnija sila sveta u finalu Napoleonovih ratova, a od tada Rusija nikad nije povratila te pozicije moći. Rusija danas ne može i ne želi da bude pretnja nekoj natoiziranoj Evropi, ali ne može da dopusti da njena životno važna tampon zona u Ukrajini potpadne pod Zapadnu kontrolu. Novoinstalirane hipersonične američke rakete srednjeg dometa u Istočnoj Evropi (u Rumuniji i Poljskoj) predstavljaju ništa manju pretnju Ruskoj Federaciji nego što su predstavljale one koje je pokušao Nikita Sergejevič Hruščov da instalira na Kubi daleke 1962. godine, što je izazvalo najveću krizu Hladnog rata - kazao je istoričar.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".

11. 03. 2026. u 16:26

Komentari (0)

Ciklus i gubitak gvožđa: Skriveni razlog za umor kod mnogih žena