VAŠINGTON POZIVA NA OBNOVU DEMOKRATIJE Blinken: "SAD pauziraju u pružanju određenih programa pomoći Nigeru"

Танјуг

05. 08. 2023. u 07:44

SAD privremeno obustavljaju pružanje određenih programa inostrane pomoći koje koristi vlada Nigera, ali će nastaviti da daju humanitarnu pomoć i pomoć u hrani, izjavio je američki državni sekretar Entoni Blinken.

ВАШИНГТОН ПОЗИВА НА ОБНОВУ ДЕМОКРАТИЈЕ Блинкен: САД паузирају у пружању одређених програма помоћи Нигеру

FOTO: AP/Tanjug

Blinken je rekao u petak da pružanje pomoći SAD vladi Nigera zavisi od demokratskog upravljanja i poštovanja Ustava. 

- Ostajemo posvećeni podršci narodu Nigera da im pomognemo da sačuvaju svoju teško stečenu demokratiju i ponavljamo naš poziv za hitnu obnovu demokratski izabrane vlade Nigera - istakao je Blinken, preneo je Rojters.

Niger je ključni partner Vašingtona u borbi protiv islamističkih pobunjenika koji su ubili na hiljade ljudi i uticali na raseljenje miliona.

Američko vojno osoblje je obučavalo lokalne snage za borbu protiv militantnih grupa. 

Vojna hunta je, međutim, zbacila demokratski izabranog predsednika Nigera Mohameda Bazuma i njegovu vladu 26. jula, zbog čega su ministri odbrane Zapadne Afrike izradili plan za vojnu akciju ukoliko se u Nigeru ne vrati demokratska vlast do sutra. 

 

BONUS VIDEO: OVAKO IZGLEDA RODOS NAKON POŽARA - Vatra je uništila sve pred sobom

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

AMERIKANCI PIŠU: Srbija prva nabavila hipersonične balističke rakete u Evropi, revolucija u povećanju vatrene moći (FOTO)

FOTOGRAFIJE koje prikazuju lovački avion MiG-29 Ratnog vazduhoplovstva Srbije sa dve balističke rakete CM-400AKG kineske proizvodnje ukazuju na to da je Srbija postala drugi strani korisnik ovog tipa raketa, što značajno menja ranije veoma ograničene udarne mogućnosti ovih aviona, piše američki specijalizovani magazin "Militari voč" u tekstu pod nazivom "Prve hipersonične balističke rakete u Evropi: Srpski lovci MiG-29 integrisali kinesko naoružanje za revolucionarno povećanje vatrene moći".

11. 03. 2026. u 16:26

Komentari (3)

ŽESTOKO SE UVREDILA: Đorđe David četiri meseca nije pričao sa Snežanom Đurišić - roker otkrio detalje