POGLEDAJTE - KINESKI J-16 PRESREĆE AMERIČKI ŠPIJUNSKI AVION: Indo-pacifička komanda SAD se žali na bezbednost (VIDEO)
AMERIČKA indo-pacifička komanda saopštila je u utorak da je kineski pilot borbenog aviona J-16 izveo „„nepotrebno agresivan manevar“ dok je presretao avion američkog vazduhoplovstva RC-135 iznad Južnog kineskog mora prošle nedelje.
Foto Tviter Rupprecht A
U saopštenju koje je izdala komanda navodi se da je kineski borbeni pilot „leteo direktno ispred nosa RC-135, primoravajući američku letelicu da leti kroz turbulenciju“.
- Pilot lovca Narodne Republike Kine J-16 izveo je nepotrebno agresivan manevar prilikom presretanja aviona RC-135 američkog ratnog vazduhoplovstva, 26. maja 2023. godine - navodi se u saopštenju. RC-135 je izvodio bezbedne i rutinske operacije iznad Južnog kineskog mora u međunarodnom vazdušnom prostoru, u skladu sa međunarodnim pravom.
Foto: Printskrin
U saopštenju se dalje ističe da će, uprkos incidentu, američke snage nastaviti da sprovode svoje operacije u međunarodnim vodama. „Očekujemo da sve zemlje indo-pacifičkog regiona koriste međunarodni vazdušni prostor bezbedno i u skladu sa međunarodnim pravom“, zaključuje se u saopštenju.
Avion RC-135 je kolokvijalno poznat kao špijunski avion, a ušao je u upotrebu ranih 1960-ih tokom Hladnog rata. Američko vazduhoplovstvo opisuje da avion ima sposobnost prikupljanja „obaveštajnih podataka na licu mesta skoro u realnom vremenu“.
Saopštenje od utorka je takođe uključivalo video-snimak incidenta.
Incident se dogodio nekoliko meseci nakon što su se američka i kineska vojska u januaru međusobno razbila zbog onoga što su obe strane smatrale nebezbednim vazdušnim susretima iznad Južnog kineskog mora. U to vreme, kineski zvaničnici su ukazali da je američka vojska „namerno obmanula javno mnjenje“ nakon što je njen RC-135 izvršio „namerno izviđanje iz blizine“ spornih Paracelskih ostrva.
Južno kinesko more je veoma sporno područje jer Kina održava teritorijalne sporove sa Tajvanom, Indonezijom, Malezijom, Vijetnamom, Filipinima i Brunejom. Višedecenijski pomorski spor se posebno fokusira na ostrva u regionu koja imaju značajne, neiskorišćene rezerve.
Preporučujemo
KINESKA VOJSKA PROVELA RATNE SIMULACIJE: Hipersonične rakete potapaju protivničku flotu
24. 05. 2023. u 22:41
ŠPANSKI MEDIJI: NATO sprema najveću reorganizaciju od kraja Hladnog rata
11. 05. 2023. u 19:26
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
MILEO AUTO-PUTEM: Policajci bili u čudu kad su videli KO je za volanom (VIDEO/FOTO)
KADA su zbog spore vožnje na auto-putu zaustavili automobil marke Dodž, policajci iz Ogdena u američkoj saveznoj državi Juta, pomislili su da je vozaču pozlilo.
22. 03. 2026. u 22:25
Komentari (3)