VELIKA PROMENA U BAHMUTU: Ruska vojska se pridružila Vagnerovcima - Da li je Prigožin ponovo dobio Putinovu naklonost?
ŠEF ruske plaćeničke grupe Vagner Jevgenij Prigožin ponovo je dobio naklonost Vladimira Putina, piše Institut za proučavanje rata (ISW).
Foto Tanjug/AP
Poslednjih meseci Prigožin je optužio zvaničnike Kremlja da uskraćuju njegovim borcima municiju i javno se svađao s generalima. Ali, sada se naizgled, kako piše ISW, njihovi odnosi popravljaju, verovatno "kao rezultat nesposobnosti ruske konvencionalne vojske da izvrši zadatke koje joj je Putin postavio tokom zimske ofanzive".
- Čini se da Vagnerove snage dobijaju pojačanje, municiju i političko priznanje - što je oštro odstupanje od prethodnih napora Kremlja - primećuje ISW.
Američki tink-tank u svojoj proceni takođe navodi da su izvori povezani sa Vagnerom objavili da plaćenička grupa obučava do tri motorizirane streljačke brigade kako bi pojačala svoje bokove u Bahmutu, prenosi Index.hr.
"Žele bližu saradnju sa Vagnerom da okončaju zauzimanje Bahmuta"
Izgleda da ruska vojna komanda sve više prebacuje odgovornost za ofanzivne operacije u Ukrajini na ruske vazdušno-desantne snage (VDV), navodi ISW u svom novom izveštaju.
Američki "Tink-tank" izneo je tu tvrdnju na temelju izveštaja da se komandant VDV general-potpukovnik Mihail Teplinski vratio na glavnu, ali neodređenu ulogu u Ukrajini nakon što ga je rusko Ministarstvo odbrane navodno otpustilo u januaru nakon spora sa načelnikom ruskog štaba Valerijem Gerasimovim.
FOTO: Tanjug/AP
Njegovo imenovanje dalje sugeriše da rusko ministarstvo odbrane želi da bliže sarađuje sa Vagnerom kako bi se završilo zauzimanje Bahmuta, piše ISV. Finansijer Vagner grupe Jevgenij Prigožin podržao je Teplinskog u vreme njegovog razrešenja u januaru, prenosi Index.hr.
- Rusko ministarstvo odbrane i Prigožin su 11. aprila javno priznali da su elementi VDV angažovani u oblasti Bahmuta i da drže Vagnerove bokove severno i južno od Bahmuta, dok je Vagner vodio glavnu ofanzivu u samom gradu - navodi se.
ISW je nedavno uočio da elementi 106. VDV divizije deluju u području Bahmuta. Prigožin je takođe smanjio eksplicitne retoričke napade na Ministarstvo odbrane poslednjih dana.
Ruski vojni blogeri izvestili su da Vagnerove snage koriste tenkove T-90 unutar Bahmuta, što sugeriše da je rusko vodstvo Vagneru dodelilo modernija sredstva u njihovim naporima da zauzmu grad. Ponovno imenovanje Teplinskog stoga je verovatno i pokušaj ruskog Ministarstva odbrane da se bolje postavi za saradnju sa Vagnerom kako bi dovršili zadatak zauzimanja Bahmuta.
(Index.hr)
VELIKO UPOZORENjE VUČIĆA: Za godinu i po dana suočićemo se sa velikim ratom, niko više ne želi da sluša drugu stranu
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas, na forumu "GLOBSEC BELTALKS: Beogradski ekonomski razgovori", da više nema racionalnosti u međunarodnoj politici i da se uskoro sprema veliki sukob.
09. 12. 2025. u 20:57
NOVO REŠENjE ZA UKRAJINU: Evropa pravi plan u slučaju da se SAD povuku iz konflikta
EVROPSKE diplomate pripremaju scenario podrške Ukrajini u slučaju povlačenja SAD iz konflikta, prenosi Blumberg, pozivajući se na izvore.
07. 12. 2025. u 13:19
Završio glumu, pa radio na mešalici, rat ga udaljio od ljubavi - životni put Jova Maksića
DETINjSTVO glumca Jova Maksića oblikovalo se u maloj seoskoj sredini podno Dinare, u selu Plavno kod Knina, gde je porodica živela zbog očevog svešteničkog službovanja. Rani period života opisuje kao vreme potpune slobode i radosti, kada je gotovo čitavo selo bilo prostor za igru i maštarije. U takvoj atmosferi formirala se njegova emotivna struktura — vezanost za zajednicu, toplina porodičnih odnosa i zahvalnost za jednostavne stvari.
07. 12. 2025. u 11:41
Komentari (0)