SI ĐINPING IDE U MOSKVU VEĆ NAREDNE NEDELJE? "Ovo bi bio jasan signal jačanja odnosa u vreme kad se strahuje od isporuke oružja"
IZVORI Rojtersa rekli su agenciji da predsednik Kine Si Đinping, koji je nedavno zvanično izabran za predsednika po treći put, planira da poseti Moskvu već sledeće nedelje.
Foto: AP Photo/Alexander Zemlianichenko, Pool, File/Shutterstock/Ilustracija
To bi poslalo jasan signal da Kina jača svoje odnose sa Rusijom u vreme kad neki na Zapadu izražavaju zabrinutost da bi Peking mogao da počne da isporučuje oružjem da pomogne ratnim naporima Moskve u Ukrajini, preneo je "Gardijan".
Kineski predsednik planira da poseti Moskvu i sastane se sa predsednikom Rusije Vladimirom Putinom već sledeće sedmice, ranije nego što je bilo očekivano, izjavili su danas upućeni izvori na koje se poziva Rojters.
Kinesko ministarstvo spoljnih poslova nije odgovorilo na zahtev za komentar o Sijevoj poseti Moskvi, a Kremlj je odbio da komentariše, navodi agencija.
Najava posete Sija Moskvi usledila je posle vesti da Kina nudi svoje posredovanje u postizanju mirovnog dogovora u Ukrajini, što je naišlo na sumnjičavost Zapada, imajući u vidu kinesku diplomatsku podršku Rusiji, napominje britanska agencija.
Ruska novinska agencija TASS javila je 30. januara da je Putin pozvao Sija da poseti Moskvu na proleće.
Optužbe za slanje oružja
Kina je krajem februara brzo reagovala kada je reč o negiranju optužbi američkog državnog sekretara Entonija Blinkena da planira da pošalje opremu Rusiji za rat u Ukrajini.
Ministarstvo spoljnih poslova Kine optužilo je Blinkena za širenje dezinformacija. Ali nemački Špigl je objavio da, prema njegovim informacijama, Kina i Rusija dosta sarađuju kada je reč o opremi koja može da se koristi za pogon ratne mašinerije.
Špigl piše da, prema njegovim izvorima, ruska vojska pregovara sa kineskim proizvođačem bespilotnih letelica, Ši'an Bingo Intelidžent Avijejšn Teknolodži, o masovnoj proizvodnji dronova kamikaza koje Rusija želi.
Navodno, piše nemački portal, kompanija Bingo je pristala da proizvede i testira stotinu prototipova dronova koji će biti isporučeni ruskom Ministarstvu odbrane do aprila 2023.
(Blic)
Preporučujemo
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
MILEO AUTO-PUTEM: Policajci bili u čudu kad su videli KO je za volanom (VIDEO/FOTO)
KADA su zbog spore vožnje na auto-putu zaustavili automobil marke Dodž, policajci iz Ogdena u američkoj saveznoj državi Juta, pomislili su da je vozaču pozlilo.
22. 03. 2026. u 22:25
Komentari (0)