ATENTATORU NA KENEDIJA PRODUŽENA ROBIJA: Šesnaesti put odbijen za uslovnu slobodu
KOMISIJA za uslovni otpust u Kaliforniji odbila je da pusti Sirhana Sirhana, čoveka koji je ubio Roberta F. Kenedija 1968. godine, rekao je njegov advokat u sredu. Odbor je tvrdio da ubica još uvek nije bio svestan šta je uradio.
Foto: Tanjug/AP Photo
Ovaj 78-godišnji zatvorenik je prethodno pre dve godine preporučio drugi odbor za uslovni otpust. Međutim, u januaru 2022. guverner Kalifornije Gavin Njusom odbacio je predlog da Sirhan bude oslobođen. Političar je Kenedija nazvao ličnim herojem i napisao članak LA Tajmsa u kojem objašnjava svoju odluku.
Njusom je tvrdio da Sirhan "odbija da prihvati odgovornost" za ono što je uradio i da nije "razvio odgovornost i uvid" koji bi omogućili njegovo oslobađanje. On tvrdi da je ubica u početku priznao zločin, ali je 2016. rekao da „veruje da nije ubio Kenedija, na osnovu onoga što je pročitao u pravnim podnescima svog advokata“.
Guverner je dodao da Sirhan ostaje "moćan simbol političkog nasilja" čak i decenijama nakon ubistva.
Sirhanova advokatica Angela Beri tvrdila je da su Njusomove reči tada uticale na saslušanje odbora u sredu. „Osećam da je odbor naklonjen političkom hiru guvernera“, rekla je ona, a citira AP. Beri insistira da je njen klijent dobio uvid u delo i da se njegovi psihijatri slažu da ne predstavlja opasnost za društvo.
Robert F. Kennedi, njujorški senator i brat ubijenog američkog predsednika Džona F. Kenedija, ubijen je 1968. Zločin se dogodio u hotelu Ambasador u Los Anđelesu nekoliko trenutaka nakon što je političar pobedio na predsedničkim izborima demokrata u Kaliforniji. Sirhan je otvorio vatru iz gomile, ubivši Kenedija i ranivši petoricu. Tvrdio je da su ga motivisala jaka anticionistička i propalestinska uverenja. Sirhan je osuđen na doživotnu kaznu zatvora, a njegov zahtev za uslovni otpust je odbijen 16 puta, preneo je RT.
BONUS VIDEO: SNIMAK IZ VAZDUHA POKAZUJE RAZMERE TRAGEDIJE - U Grčkoj trodnevna žalost posle železničke nesreće
"TEK ĆETE VIDETI NA VIDOVDAN ŠTA IMAMO DA POKAŽEMO" Vučić: Samo su nam jednu raketu videli, pola sveta okrenuše naopačke
PREDSEDNIK Republike Srbije Aleksandar Vučić tokom posete Kuli istakao je da će na Vidovdan vojska pokazati novo naoružanje.
26. 03. 2026. u 15:56
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Snimci Hane Ikodinović zapalili internet - vreli kadrovi (VIDEO)
STARIJA ćerka "novosadske barbike" i proslavljenog vaterpoliste Danila Dače Ikodinovića, Hana Ikodinović, izrasla je u pravu lepoticu i već odavno joj tepaju da je "najleša ćerka poznatih roditelja u Srbiji".
26. 03. 2026. u 21:36 >> 21:50
Komentari (0)