MELONI: Balkan hitno u evropsku kuću
EVROPA ima veliku odgovornost prema Balkanu i mora se angažovati u afirmisanju pripadnosti ovog regiona našem svetu i našim vrednostima - izjavila je italijanska premijerka Đorđa Meloni u video poruci kojom je pozdravila konferenciju "Italija Zapadni Balkan - rast i integracija" u Trstu, u organizaciji ministarstava za spoljne poslove, i za ekonomiju i finansije.
Foto: Mauro Scrobogna/LaPresse via AP
- Ne možemo se zaustaviti samo na ekonomskim merama, EU hitno treba da razvije novu viziju ovog regiona i proširi je na Balkan, kao svoj prioritet. Ne možemo dozvoliti da ova strateška četvrtina kruga našeg kontinenta ostane još dugo van zajedničke evropske kuće - zaključila je Melonijeva, istakvši da je cilj njene vlade da "odnese" više Italije na Balkan, jer su italijanska preduzeća već prisutna u tom regionu, pa je neophodno to obnoviti i investirati u strateške sektore.
Predsednik Friuli Venecije, Đulije Masimiljano Fedriga, je dodao da "zemlje Zapadnog Balkana mogu da predstavljaju stratešku garanciju stabilnosti u našem ekonomskom sistemu".
- Više puta sam podvlačio mogućnosti da se u Trstu otvori operativno sedište Evropske banke za investicije, kao podrška investicijama i ekonomskom razvoju na prostoru Mediterana i Zapadnog Balkana - podsetio je na državni podsekretar za ekonomiju i finansije Sandro Savino.
Evopski komesar za Proširenje Oliver Varhelji je zaključio:
- Trst nisu samo vrata za Istočnu Evropu, već i za Zapadnu. Imamo potrebu da bude više Italije na Zapadnom Balkanu, jer je Italija fundamentalni partner, jedan od osnivača EU i velika zemlja članica, Italija treba da se promoviše više i jače na Zapadnom Balkanu i u EU - rekao je Varhelji.
Preporučujemo
PO RUSKOM RECEPTU "Sarma" za bojno polje: Brzina, mobilnost i razorna preciznost
01. 02. 2026. u 07:30
FICO ŠOKIRAN PONAŠANjEM TRAMPA: Vidno uznemiren susretom alarmirao Evropu
SLOVAČKI premijer Robert Fico rekao je liderima Evropske unije na samitu prošle nedelje da ga je "šokiralo" raspoloženje predsednika Sjedinjenih Američkih Država Donalda Trampa tokom njihovog sastanka u Mar-a-Lagu, izjavilo je više evropskih diplomata, objavio je danas briselski Politiko.
28. 01. 2026. u 07:48
VOJSKA NA ULICAMA PEKINGA Kina u fazi unutrašnjeg obračuna: Hapšenja u vrhu armije za izdaju u korist SAD (VIDEO)
KINA se suočava sa jednim od najtežih trenutaka unutrašnje političko-bezbednosne nestabilnosti u poslednjoj deceniji.
28. 01. 2026. u 07:00
DA LI JE TRAMP ZASPAO USRED SASTANKA? "Ne! Pogledajte, bilo je prilično dosadno!" (VIDEO)
DA LI je zaspao ili mu je samo bilo dosadno? Za američkog predsednika Donalda Trampa, sve je u oku posmatrača, kaže on.
30. 01. 2026. u 10:24
Komentari (2)