ATENTATI U JAPANU: Istorija napada na političare (FOTO/ VIDEO)
BIVŠI japanski premijer Šinzo Abe, koji je danas preminuo nakon što je na njega pucano tokom predizbornog skupa, nije jedini japanski političar koji je napadnut, iako su takvi incidenti bili retki u posleratnoj istoriji ove zemlje.
Foto: Tviter/@Shubham11146974
Abeovog dedu po majci i nekadašnjeg premijera Nobusukea Kišija 1960. godine je napao nožem naoružan muškarac, koji se dovodio u vezu sa desničarskim grupama. Napadač je šest puta ubo Kišija u butinu, ali je Kiši preživeo jer mu nisu povređene glavne arterije.
Iste godine lidera Japanske socijalističke partije Inejira Asanumu izbo je na smrt desničarsko orijentisani mladić tokom političkog mitinga.
Bivši ministar rada Hjosuke Niva preminuo je 1990. godine od rana koje je zadobio u napadu nožem, koji je izvršio mentalno poremećeni muškarac.
Potom je tadašnji gradonačelnik Nagasakija Hitoši Motošima teško ranjen kada je na njega pucao jedan desničar, prenosi Rojters.
U 2007. godini ubijen je još jedan gradonačelnik Nagasakija Ičo Itoh, kada je na njega pucao jedan član organizovane kriminalne grupe.
Naoružani muškarac 1992. godine pucao je na tadašnjeg potpredsednika Liberalno-demoratske partije Šina Kanemaru, dok je držao govor, ali on nije povređen tom prilikom.
Još jedan pokušaj ubistva dogodio se 1994. godine, kada je desničarski ekstremista pucao na tadašnjeg premijera Morohira Hosokavu, koji nije povređen.
Gradonačelnik malog grada Mitake Joširo Janagava teško je ranjen kada je napadnut kod kuće 1996. godine, a policija je sumnjala da iza napada stoji organizovani kriminal.
Poslanik Demokratske partije Koki Iši preminuo je nakon što ga je predstavnik desničarske grupe napao ispred njegove kuće 2002. godine.
Poslednji incident, do današnjeg napada na Abea, zabeležen je 2006. godine kada su zapaljeni kancelarija i kuća bivšeg generalnog sekretara Liberalne demokratske partije Koičija Kata.
Foto: Kyodo News via AP
Bivši japanski premijer Šinzo Abe je preminuo danas u bolnici, u koju je prebačen nakon što je na njega pucano dok je držao govor na predizbornom skupu u gradu Nari.
BONUS VIDEO:
DRAMATIČNO SPAŠAVANjE: Spasioci izvlače preživele sa broda koji tone
VAŠINGTON POST TVRDI: Ruska služba spremala scenario sa atentatom na Orbana
RUSKA Spoljna obaveštajna služba (SVR) navodno je razmatrala planove za uticaj na izbore u Mađarskoj, uključujući i insceniranje atentata na premijera Viktora Orbana, u cilju jačanja podrške Orbanu, pokazuje interni dokument do kojeg su došle evropske službe bezbednosti, piše danas Vašington post (WP).
21. 03. 2026. u 13:35
KULT PREDAKA U PLAMENU MRŽNjE: 45 godina od paljenja konaka Pećke patrijaršije – Zločin koji je najavio Martovski pogrom
OVE sedmice pre tačno 45 godina, srpski narod i Srpska pravoslavna crkva zanemeli su pred prizorom koji je nagovestio decenije stradanja na Kosovu i Metohiji.
17. 03. 2026. u 19:10
Šta je zapravo reaktor Dimona, najstrože čuvani izraelski objekat - gde svega ima, a Izraelci sve strogo kriju? (FOTO)
U balističkom raketnom napadu na Dimonu, grad na jugu Izraela, povređeno je 47 ljudi, koji su zaposleni u bolnici. Većina povreda je uzrokovana šrapnelima, prema izraelskoj službi za hitne slučajeve Magen David Adom. Dimona se nalazi oko 13 kilometara od nuklearnog istraživačkog centra Negev.
21. 03. 2026. u 21:44 >> 22:08
Komentari (0)