TITO OD PETNAEST EVRA: Nesvakidašnja turistička tura za goste glavnog grada Hrvatske postala njegova najveća atrakcija
GLAVNA turistička atrakcija ovogodišnjeg predbožićnog i novogodišnjeg događanja u Zagrebu je turistička tura za strance pod nazivom - "Šetnja sa Titom".
Arhiva
Za 15 evra turisti dva časa obilaze zagrebačke lokacije koje su vezane za Josipa Broza, a vodiči im govore o liku i delu bivšeg jugoslovenskog predsednika. Interesovanje je veliko, a Turistička zajednica grada Zagreba poziva turiste da upoznaju "vođu jugoslovenskih partizana, školovanog za bravara, predodređenog za revoluciju".
Početna lokacija je Meštrovićev paviljon, neznano zbog čega jer sa njim Tito nema ništa, a zatim se turisti kreću do nekoliko mesta u gradu koja su bila značajna i u Titovo vreme. Obilazak je organizovan na engleskom jeziku iako najveće zanimanje za "Šetnju sa Titom" iskazuju nemački turisti.
Ova šetnja u istoriju organizovana je istovremeno sa sve češćim inicijativama da se vrati Titovo ime trgu gde je Hrvatsko narodno kazalište. Želju za povrat imena iskazao je SDP kao i druge leve stranke, ali ne i stranka koja nosi ime bivšeg gradonačelnika Milana Bandića, za čijeg je mandata i skinuto Titovo ime.
Nova zagrebačka vlast iz stranke Možemo, odakle je i gradonačelnik Tomislav Tomašević, zasada ćuti, dok desnica tvrdi da se ovom "Šetnjom sa Titom" pokušava "reciklirati istorija i komunistički simboli".
Za Domovinski pokret, stranku koju je do nedavno vodio Miroslav Škoro, reč je o "ideološkoj provokaciji".
- To je promocija komunizma i imena Tita kao pozitivne ličnosti - kaže v. d. predsednika Domovinskog pokreta Igor Peternel.
NESTALA DRŽAVA
TURISTI u šetnji sa Titom obilaze glavni zagrebački trg koji se sada zove Trg bana Jelačića, a za vreme Tita je bio Trg Republike, skulpture sestara Baković koje su bile narodni heroji, HNK i nekoliko trgova. Obilasci su tri puta sedmično, sa najavom - "To je jedina tura koja će vas vratiti u Jugoslaviju, državu koje nema".
Preporučujemo
EMOCIJA: Pismeni sastav dečaka sa Daunovim sindromom rasplakao region
30. 11. 2021. u 16:29 >> 16:56
RAT NA BLISKOM ISTOKU: Iran zapretio napadom na nuklearni kompleks, IRCG pokrenuo žestok napad
ŠESTI dan rata na Bliskom istoku. Bliski istok je u plamenu novih vazdušnih napada. Razmena vatre između savezništva SAD–Izrael i Irana dostiže kritičnu tačku, dok su pod udarom gradovi, vojne baze i diplomatska uporišta.
05. 03. 2026. u 06:53 >> 07:48
"RASPOREDIO SAM VOJSKU NA 75 LOKACIJA" Orban: Ukrajina digla u vazduh "Severni tok", to se ne sme ponoviti sa "Družbom"
MAĐARSKI premijer Viktor Orban objavio je video na mreži Iks u kojem je poručio da je mađarska vojska raspoređena na desetinama lokacija kako bi zaštitila energetsku infrastrukturu zemlje. Orban navodi da postoji pretnja od mogućih ukrajinskih sabotaža zbog tenzija oko ruskih energetskih isporuka i rata na Bliskom istoku.
04. 03. 2026. u 13:43
PLANETA U STRAHU: Spisak 11 najsigurnijih zemalja u slučaju Trećeg svetskog rata
NAKON što su američko-izraelski napadi na Iran doveli do odmazde širom Bliskog istoka, rastu strahovi od eskalacije koja bi mogla da preraste u treći svetski rat. Tu su još i aktualni rat između Ukrajine i Rusije, sukobi u pojasu Gaze, kao i stalna pretnja kineske invazije na Tajvan.
03. 03. 2026. u 20:21
Komentari (0)