NESTVARNI PRIZORI NA NEBU IZNAD RUSIJE: Čarobne boje polarne svetlosti (FOTO/VIDEO)
RUSI preko društvenih mreža dele predivne kadrove polarne svetlosti. Jedinstvena prirodna pojava se može videti u Vladimirovskoj, Rostovskoj, Jaroslavskoj, Nižnjegorodskoj, Lenjingradskoj, Arhangelskoj i Sverdlovskoj oblasti.
Foto: Shutterstock
Lepota ove pojave se videla i u Sergijevom Posadu koji se nalazi na 70 kilometara severoistočno od Moskve.
Aurora borealis ili polarna svetlost izazvana je solarnim vetrom, protokom jonizovanih čestica koje zrače od Sunca brzinom od 300-1.200 kilometara na sat. Kada ove čestice dođu do magnetnog polja Zemlje, one se stapaju sa atmosferom i boje je u raznobojne linije.
S obzirom da je noću veoma svetlo, mnogi korisnici društvenih mreža su komentarisali da im zbog ovakvih prizora nije žao što ne spavaju noću.
Aurora se javlja ili kao „difuzno svetljenje“ ili kao „zavesa“ koja se širi u pravcu istok-zapad. Ponekad se obrazuju „mirni lukovi“ a nekada se svetlost neprekidno menja na nebu - „aktivna aurora“. Svaka zavesa se sastoji od brojnih paralelnih zrakova, usmerenih u pravcu lokalnog magnetnog polja što navodi da je aurora uslovljena Zemljinim magnetnim poljem.
Kako ističu naučnici, sledećih godina biće još prilika za posmatranje polarne svetlosti, jer bi Sunce na vrhuncu svog ciklusa trebalo da bude 2025. godine.
sputnikportal.rs
BONUS VIDEO - RUSKA PACIFIČKA FLOTA: Izvođenje vežbe odbrane Severnog morskog puta
Preporučujemo
NAUČNICI SMISLILI PROIZVOD OD – MRTVIH MUVA: Biće ekološki i biorazgradiv
18. 09. 2023. u 22:35
SVEMIRSKI BERMUDSKI TROUGAO: Zaslepljujući bljesak južnoatlanske anomalije (VIDEO)
05. 09. 2023. u 23:15
"TEK ĆETE VIDETI NA VIDOVDAN ŠTA IMAMO DA POKAŽEMO" Vučić: Samo su nam jednu raketu videli, pola sveta okrenuše naopačke
PREDSEDNIK Republike Srbije Aleksandar Vučić tokom posete Kuli istakao je da će na Vidovdan vojska pokazati novo naoružanje.
26. 03. 2026. u 15:56
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
Snimci Hane Ikodinović zapalili internet - vreli kadrovi (VIDEO)
STARIJA ćerka "novosadske barbike" i proslavljenog vaterpoliste Danila Dače Ikodinovića, Hana Ikodinović, izrasla je u pravu lepoticu i već odavno joj tepaju da je "najleša ćerka poznatih roditelja u Srbiji".
26. 03. 2026. u 21:36 >> 21:50
Komentari (0)