ZAVRŠENI „MOKRANJČEVI DANI“: Premijera Mokranjčeve muzike za dane Velikog posta
U završnici 57. izdanja festivala „Mokranjčevi dani“ nastupio je Hor Radio-televizije Srbije pod upravom maestra Bojana Suđića koji je premijerno izveo program „Mokranjčeva muzika za dane Velikog posta“.
Foto: S.M.Jovanović
Hor Radio-televizije Srbije u crkvi Svete Trojice u Negotinu izveo je do sada koncerto neizvođene kompozicije koje je Mokranjac u vremenskom rasponu od 17 godina komponovao. Reč je o onima koji su pretežno deo ciklusa „Strasna sedmica“, proširenih sa još nekoliko kompozicija koje su pevane za Veliki petak i Veliku subotu.
- Mokranjčeva muzika je veoma složena, ona je veoma zahtevna, a verovatno nema ni zahtevnije od ove muzike koju smo izabrali za ovogodišnju završnicu festivala. Najzahtevnija je za izvođenje, tehnički i muzički zato što ta vrsta smirenja, ta vrsta homogenosti i kontinuiteta zvuka koji se mora uznositi na jedan potpuno netelesni način jeste najveći izazov, pogotovu za jedan hor koji ne neguje samo i isključivo duhovnu muziku, već peva muziku od najranije renesanse pa do najsavremenijih kompozicija velikih vokalnih instrumentalnih dela. To je jedan širok dijapazon zvuka i stilova koje svaki pevač mora da bude u prilici da pokaže. Prilagoditi se Mokranjčevom idealu i to pogotovu u jednom maloj i akustičnoj crkvi, sa ovolikim brojem značajnih kapitalnih glasova, a svaki je sposoban da sam ispuni i prepuni ovu crkvu, zamislite onda koliki je to rizik da se to radi sa 40 i više pevača. To je veoma teško, a da se oseti da smo svi kao jedan organizam i sve na čemu smo radili a verujem da smo u tome uspeli – kaže maestro Bojan Suđić.
Foto: S.M.Jovanović
Sonja Marinković, selektorka, zahvalila se Horu Radio-televizije Srbije i Bojanu Suđiću na izuzetno dirljivom izvođenju ove najkompleksnije Mokranjčeve partiture.
-U svakom od nas podigli ste hram, hram koji ćemo nositi u duši, koji će biti mesto dobra, vere, ne samo u našeg Mokranjca, onog najvećeg među nama, kome smo posvetili sve ove dane i kome ćemo još mnogo leta posvećivati ono najbolje što umemo. Zato što većeg od Mokranjca, među nama nije bilo, pa verovatno neće ni biti. Živeli svi – poručila je dr Sonja Marinković.
Foto: S.M.Jovanović
Ovogodišnji 57. Festival „Mokranjčevi dani“, zvanično je proglasio zatvorenim Vladimir Veličković, predsednik opštine Negotin.
- Bilo je lepo biti u Negotinu ovih dana. Naš zadatak je da se, u godinama koje slede, potrudimo da ispravimo ono što možda nije bilo dobro, a sjajne programe ponovimo, kao što je na primer bio večerašnji nastup naših prijatelja, Hora Radio televizije Srbije i maestra Bojana Suđića. Hvala Vam na večerašnjem veličanstvenom muzičkom doživljaju, hvala svim učesnicima ovogodišnjih svečanosti, Programskoj komisiji, organizatoru i vama dragi sugrađani – istakao je Veličković.
Preporučujemo
“MOKRANjČEVI DANI“ U NEGOTINU: Opera za decu i koncert pijanistkinje Ive Vuković
15. 09. 2023. u 16:41
DIRIGENTSKO HODOČAŠĆE: O radu dečjih i omladinskih horova na seminaru u Negotinu
15. 09. 2023. u 16:21
OTVORENI 57. „MOKRANjČEVI DANI“: Mokranjčeva statueta turskom horu (FOTO)
10. 09. 2023. u 10:38
ZELENSKI SA PRVE LINIJE FRONTA POSLAO PORUKU OČAJA: Rusa je sve više i više! Situacija teška i komplikovana
PREDSEDNIK Ukrajine Volodimir Zelenski je izjavio da je situacija na frontu teška i komplikovana i da se povećava broj ruskih snaga.
20. 12. 2025. u 07:09
RUSI ĆE NAPASTI EU MNOGO RANIJE: Veliko upozorenje iz Ukrajine, poznata godina i glavna meta
RUSIJA je pomerila svoje planove za direktnu agresiju sa 2030. na 2027. godinu, a Evropa je sve glasnija o riziku od direktnog sukoba, u kojem bi se baltičke države mogle naći pod okupacijom.
20. 12. 2025. u 09:41
Objavljeni INTIMNI kadrovi Melanije Tramp iz KUPATILA - i to ZLATNOG! Donald je pitao da li je videla, ona mu odgovorila (VIDEO)
MELANIJA je besprekorno stilizovana – šeširi, štikle, frizura – sve je u skladu sa njenim hladnim i kontrolisanim imidžom
19. 12. 2025. u 19:01
Komentari (0)