MORAČKI SANOVNIK: U Nikšiću promovisana knjiga "Štap mitropolita Amfilohija" autora Dragana Lakićevića
U SALI Društva crnogorsko-ruskog prijateljstva "Sveti Georgije" u Nikšiću promovisana je knjiga "Štap mitropolita Amfilohija" Dragana Lakićevića, u izdanju Matice srpske - društvo članova u Crnoj Gori.
Foto V. Kadić
O ovom zborniku koji je nastao "po pričanju s vladikom" govorili su episkop budimljansko-nikšićki Metodije, profesor Milorad Durutović i autor. U nadahnutoj besedi vladika Metodije je ukazao da je mitropolit Amfilohije prikazan u poznim godinama, sede kose i brade "kao da izranja iz dubine večnosti lik obožen, Hristo kao Hristos, zakićen trnovim vencem priča i predanja o čoveku i Bogu".
Foto V. Kadić
- Otud me je i sam naslov knjige ubedio da ćemo čitati o našem bogomdanom Mojsiju koji je vodio svoj izabrani narod u priču o izlasku kroz pošast crvene bezbožne more do izvora žive vode - do Boga. Naš Mojsije opremljen božanskim autoritetom i položajem, sa štapom božijim u ruci svojoj, sa žeravicama u očima, sa verom i ljubavlju u srcu prema svome rodu i svakome čoveku, deci i starcima ponajpre. U štapu i oko štapa se na autobiografskoj osnovi ispredaju priče o ljudima i događajima piščeva zavičaja u dugom vremenskom rasponu. Sve u ovoj knjizi mirobitno je pojednostavljeno i pročišćeno, umiveno, okađeno, prosejano, probrano, pozlaćeno ljubavlju i mudrošću Dragana Lakićevića - naveo je vladika Metodije, dodajući da se ovde radi o nekoj vrsti biografije koja donekle prati hronološki niz događaja iz mitropolitovog života, ali i onih događaja i saznanja koja mogu da budu i jesu ne samo biografija mitropolitova i biografija pisca već i "ceo srpski rod rukovođen božjim znamenjem i štapom u rukama mitropolita Amfilohija".
Za vladiku Metodija najsugestivnije u ovoj knjizi je način na koji je pisac uspeo da poveže prošlo i sadašnje, versko i istorijsko, lirsko i epsko, "otkrivajući" da je sve to postigao zahvaljujući čudesnoj moći ljubavi prema mitropolitu i Morači. Između korica knjige defiluju brojni zapisi i anegdote. Za profesora Milorada Durutovića, žanrovski posmatrano, reč je o vencu priča koje su uvezane i pažljivo raspoređene.
Foto: Arhiva
- Pre veličanstvenih litija, u kojima smo sudelovali i duhom sazrevali, mitropolit Amfilohije je poput nekog usamljenika, pustinjaka hodočastio svetom kao ravnopravni izdanak najbolje intelektualne klime u posleratnoj Evropi.Tako je jednom Matiju Bećkovića upitala njegova mati šta je najlepše što je video u Parizu, a on joj odgovorio: Rista Radovića! Pre nas, dakle, mitropolita su otkrili srpski pesnici, osećali i predviđali njegovu i našu zajedničku sudbinu - kazao je Durutović, zaključujući da je Lakićević bio posebno obavezan da napiše ovu knjigu, jer je i njega, kao i mitropolita, iznedrio večiti morački san. - Metaforički i žanrovski posmatrano, knjiga "Štap mitropolita Amfilohija" može se odrediti kao morački sanovnik.
IZMIŠLjENA LEGENDA
AUTOR knjige Dragan Lakićević prisetio se vremena kada je mitropolit Amfilohije bio rukovodilac informativne službe SPC i bavio se izdavačkom delatnošću. Kada je odlučio da preuredi "Svetosavsko zvonce", dečji pravoslavni list, u redakciju je uvrstio i Lakićevića.
- U meni je video moračkog dečaka koji ume da se divi manastiru Morača, onim brdima i planinama oko njega koji su delovali kao manastirski konaci. O Svetom Savi postoje hiljade legendi, a ja sam izmislio jednu i napisao je, i ona je ušla u"Svetosavsko zvonce". Napisao sam ih još nekoliko, pa čak i celu zbirku pod imenom "Štap Svetog Save". To je najpoznatiji štap u našoj veri i istoriji - kazao je Lakićević.
BONUS - NAJAKTUELNIJI VIDEO SNIMCI
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
"STIGLI SRPSKI HULIGANI!" Austrijska policija plaši građane po ulicama Graca zbog navijača Zvezde
Šturm Grac i Crvena zvezda igraju utakmicu u Ligi Evrope, a pred taj meč austrijska policija je uradila nešto nesvakidašnje.
11. 12. 2025. u 16:15
Komentari (0)