IZLOŽBA SLIKA NIKOLE ŽIGONA U GALERIJI RTS: Povratak u Beograd, uz osmeh

Miljana Kralj

06. 04. 2022. u 20:38

POSLE višegodišnje pauze, tokom koje je živeo i stvarao u inostranstvu, prošle godine Nikola Žigon se vratio svojoj kući, na beogradskom Senjaku, i ljubiteljima umetnosti otvorio široko vrata, da pogledaju nove radove, na izložbi, koju je nazvao "Osmeh se vratio u grad".

ИЗЛОЖБА СЛИКА НИКОЛЕ ЖИГОНА У ГАЛЕРИЈИ РТС: Повратак у Београд, уз осмех

Foto promo Galerija RTS

Pod istim nazivom, u četvrtak 7. aprila, u Galeriji RTS, u 19 časova biće otvorema postavka umetnika prisutnog na našoj likovnoj sceni cele tri decenije. Kako autor tvrdi slike na ovoj izložbi, nastale su kao rezultat njegove duboke spoznaje, univerzalne, sveprožimajuće energije - životne sile. 

- Putujem Žigonovom slikom, surfujem glatkim linijama, osedlavam dugu i spuštam se slapom boja - beleži u katalogu Nikola Mirkov, osnivač Galerije RTS. - Slutim sledeći ton, milujem valer, udišem nijansu. Ne sputavam asociranje na predmetno, ne prikrivam fizičke treptaje ni dušom ni telom dok kružim pogledom obodom slike. Bridi mi pogled od reskosti protivstavljenih boja, saplićem se o grumenje raskošne materije. Ne težim da raspoznajem da materijalizujem vizuelno, jer sve je to Jedno, a Jedno je Sve. Utapam se u dubinu boja, plutam po površini, lebdim u razređenom kutku, letim ka visinama.

Rođen u umetničkoj porodici (otac Stevo- glumac i redutelj, majka Jelena- glimuca, sestra Ivana- glumica), 1958. godine u Ljubljani, Žigon je diplomirao slikarstvo na FLU u klasi  Mome Antonovića. Izlagačku delatnost otpočeo postavkom u Studenskom gradu 1992, da bi se tri godine kasnije predstavio i u Salonu MSU.  Dvehiljadite godine živi i radi u Parizu, gde se predstavlja na dve izložbe, zahvaljujući čemu postaje ekskluzivni član prestižne Prom Galerije u Minhenu. Njegove slike s nalaze u stalnoj postavci muzeja Wrth u Nemačkoj. Izlagao je i u Portugaliji, Milanu, Piranu, Dubaiju... Prisutan je u brojnim privatnim kolekcijama širom Evrope i Amerike.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (0)

MLADI SRBIN ZAPREPASTIO AMERIKU! Šutira bolje od svih Srba - i ne, nije sin Peđe Stojakovića (VIDEO)