PLAN ZA NAREDNIH PET GODINA: Kina povećava zone slobodne trgovine

Biljana Ristivojević

21. 04. 2025. u 14:12

KINESKI Državni savet objavio je danas plan prema kojem će Kina u narednih pet godina podizati nivo otvaranja u zonama slobodne trgovine.

ПЛАН ЗА НАРЕДНИХ ПЕТ ГОДИНА: Кина повећава зоне слободне трговине

Foto: AP

Kako javlja Kineski međunarodni radio, reč je o važnoj meri za otvaranje prema svetu na visokom nivou i za visokokvalitetan razvoj.

U okviru plana predviđeno je poboljšanje politike u oblastima trgovine, investicija, novčanih tokova, saobraćaja i razmene.

Dodaje se da će Kina jačati konkurentnost spoljne trgovine, poboljšati trgovinu robom, jačati vitalnost trgovine uslugama i podržati inovativan razvoj digitalne trgovine.

Ranije danas, ruska agencija RIA prenela je da carine na kineske proizvode u SAD dostigle su vrednost od 145 odsto, dok carine na američke proizvode u Kini iznose 125 odsto, što stručnjaci smatraju da može dovesti do praktičnog prekida trgovine između dve najveće svetske ekonomije.

Prema informacijama ruske agencije, uvoz iz Kine čini više od trećine ukupnog uvoza SAD, dok Kina uvozi samo 68 proizvoda iz Amerike.

(Tanjug)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne

SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.

11. 12. 2025. u 16:22

Komentari (0)

ANA VOLELA TENISERA? Španski mediji brujali o njihovoj romansi - možda bi kraj njega bila srećnija