EU ISTU KOLIČINU GASA KUPUJE OD RUSIJE I SAD: Zaharova - Koliko to košta Evropu kada kapital beži iz nje
VAŠINGTON sada snabdeva Evropsku uniju približno istom količinom gasa kao i Rusija, izjavila je za RIA Novosti portparolka ruskog ministarstva spoljnih poslova Marija Zaharova.
Foto Tanjug/AP
-Prema podacima EK, u avgustu ove godine udeo Rusije u uvozu gasa u EU iznosio je 18 odsto, što je očigledno mnogo za one koji promovišu antiruske stavove u EU, rekla je Zaharova.
-Ako uzmemo u obzir da Vašington sada snabdeva EU sa približno istom količinom (gasa), onda je to bezobrazna količina i trebalo bi da ih bude stid pred američkim gospodarima, koji su uložili toliko napora da navuku EU na svoj skup i neekološki LNG (tečni prirodni gas) i time stvorili uslove da se proizvodni kapaciteti iz nekonkurentne Evrope premeste na teritoriju SAD, izjavila je portparolka.
Ona je zatim dodala da Brisel ipak želi da smanji svoju zavisnost od ruskog gasa na račun energenata preko okeana, ali je i skrenula pažnju na ovomesečni izveštaj Evropske komisije u kojem se, kako kaže, navodi da su cene gasa u Evropskoj uniji prošle godine bile skoro 3,5 puta više nego u SAD, dok je struja bila skuplja jedan i po put.
-Više puta smo davali svoju ocenu politike EU u energetskom sektoru. Sada u Briselu otvoreno govore da je glavni cilj energetske strategije koja se promoviše u EU odbacivanje ruskih energetskih resursa, podrivanje potencijala domaćeg energetskog kompleksa i samim tim nanošenje ekonomske štete našoj zemlji, rekla je portparolka.
-Evropska komisija ćuti o tome koliko sve ovo košta evropske poreske obveznike i biznis sektor. Za EU je pitanje cene prekida energetske saradnje sa Rusijom generalno dobro skrivana tajna, čije bi otkrivanje više desetina evropskih političara moglo koštati karijere, istakla je ona.
Podsetimo, u ovomesečnom izveštaju koji je napisao bivši premijer Italije i bivši šef ECB Mario Dragi navodi se da je EU izgubila svoju prednost zbog odustajanja od ruskih energenata. Zbog svih ekonomskih problema sa kojima se suočava, Evropska komisija je čak upozorila da Evropska unija može prestati da postoji.
(rt.rs)
BONUS VIDEO - RUSIJA LANSIRALA RAKETU: Pogledajte trenutak lansiranja
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
DRAMA NA NEBU: Ruski avioni izbacili uređaje blizu britanskog nosača aviona, hitno dignuti F-35
VELIKA Britanija presrela je dva ruska aviona nakon što je premestila nosač aviona ka Arktičkom krugu radi podrške misijama NATO.
06. 07. 2026. u 09:38
NOVINARKA MARIJA NAĐENA MRTVA U AUTU: Kamere snimile poslednje trenutke
GRČKU je potresla vest o iznenadnoj smrti novinarke Marije Antonijanaki, koja je pronađena mrtva u svom automobilu u Iraklionu na Kritu.
06. 07. 2026. u 10:26
"SPAVAO BIH S NjOM I OŽENIO JE!" Skandal premijera Australije sa Kajli Minog - oženio se pre 6 meseci, a sad se izvinjava
AUSTRALIJSKI premijer Entoni Albaneze uputio je nedvosmisleno izvinjenje zbog komentara o pop zvezdi Kajli Minog koje je prošle nedelje izneo tokom gostovanja u jednom podkastu. Njegove izjave izazvale su talas osuda, a kritičari su ih nazvali „potpuno neprimerenim” i poručili da „omalovažavaju funkciju premijera”, piše Bi-Bi-Si.
06. 07. 2026. u 18:21 >> 18:21
Komentari (0)