BAJDEN I JELEN UPOZORILI NA EKONOMSKU KRIZU: Mora da se podigne limit javnog duga da bi je izbegli
PREDSEDNIK SAD Džo Bajden i ministarka finansija Dženet Jelen upozorili su večeras na potencijalnu ekonomsku krizu ako se ne postigne dogovor o povećanju gornje granice saveznog duga, prenosi AP.
Foto: Tanjug/AP Photo/Evan Vuči
Bajden je govoreći na Nacionalnoj asocijaciji okruga u Vašingtonu rekao da su se mnoge lokalne vlade oporavile od pandemije, ali da "neki u Kongresu taj napredak dovode u opasnost preteći da će Amerika doći u situaciju da neće moći da otplaćuje svoj dug", što bi, kako je ocenio, bilo katastrofalno za okruge i saveznu državu.
-Čak i približavanje neizvršenju obaveza povećalo bi troškove zaduživanja, što otežava finansiranje ključnih projekata u lokalnim zajednicama, rekao je američki predsednik.
Zabrinutost zbog gornje granice duga rezultat je političkog obračuna republikanaca u Predstavničkom domu, koji traže smanjenje potrošnje, i demokratskog predsednika koji insistira na podizanju limita bez uslova.
Ministarka finansija je na sličan način upozorila na "katastrofu"
-Dugoročno gledano, neizvršenje obaveza bi povećalo cenu zaduživanja. Buduće investicije, uključujući javne investicije, postale bi znatno skuplje. Plaćanja domaćinstava po osnovu hipoteka, auto kredita i kreditnih kartica bi porasla, rekla je Jelen.
Dženet Jelen, Foto AP
Kako je istakla malo je verovatno da će savezna vlada moći da isplaćuje milione Amerikanaca, uključujući porodice pripadnika vojske i starije osobe koje se oslanjaju na socijalno osiguranje.
Jelen je prošlog meseca obavestila je Kongres da će SAD dostići limit do kojeg sme da se zadužuje, i da će ona potom pribeći "vanrednim merama" kako bi se izbeglo upadanje u stečaj.
U pismu upućenom liderima Senata i Predstavničkog doma, Dženet Jelen je navela da će njene mere kupiti vreme Kongresu dok se ne usvoji zakon kojim će ili podići limit zaduživanja, koji sada iznosi 31,4 triliona dolara, ili ga ponovo suspendovati na neko vreme.
Te mere uključuju odustajanje od nekih plaćanja, poput onih za penzione planove federalnih službenika, kako bi se obezbedio prostor za druge isplate koje se smatraju neophodnim, uključujući doprinose za socijalno osiguranje.
Zbog toga je od krucijalnog značaja da Kongres reaguje blagovremeno“ da poveća ili suspenduje limit zaduživanja, navela je Jelen.
Preporučujemo
AMERIČKI MEDIJI: Bajden će od Kongresa tražiti najveći budžet za odbranu u istoriji
10. 02. 2023. u 18:52
BUGARSKI POLITIČAR: Amerika želi da izbaci Rusiju sa energetskog tržišta Evrope
13. 02. 2023. u 22:05
SUKOB NAM JE PRED VRATIMA Rute upozorava: Mi smo sledeća meta Rusije
RUSIJA bi mogla da bude spremna da upotrebi vojnu silu protiv NATO-a u narednih pet godina, smatra generalni sekretar NATO-a Mark Rute.
11. 12. 2025. u 15:46 >> 16:40
OSUĐENI ZA UBISTVO STARCA U ZATVORU PADINSKA SKELA: Zrna saosećanja nemaju, izrečene višegodišnje kazne
SREĆKO Stefanović (22), Saša Stanković (22) i Dalibor Petrović (24) oglašeni su danas krivim u Višem sudu u Beogradu za teško ubistvo Stanimira Brajkovića (74) na bezobziran i nasilnički način u zatvoru Padinska Skela početkom februara 2024. godine. Ovom prvostepenom presudom Stefanović je osuđen na 19 godina zatvora, a Stanković i Petrović na po 18 godina.
11. 12. 2025. u 16:22
PEJAKOVIĆ: Srbi su skupo platili LAŽ o Jugoslaviji, koja traje od '45 i plaćaćemo je još
GLUMAC Nikola Pejaković oduševljava publiku širom regiona ulogom Momčila u seriji "Tvrđava", koja se bavi ratnim devedesetim i raspadom nekadašnje države Jugoslavije.
13. 12. 2025. u 15:33
Komentari (2)