IZLAZ JE U VETRENJAČAMA: Olaf Šolc najavio mere protiv krize - "Rusija više nije pouzdan energetski partner"
NEMAČKA će potrošiti najmanje 65 milijardi evra na zaštitu potrošača i kompanija od inflacije, izjavio je danas nemački kancelar Olaf Šolc, dva dana nakon što je „Gasprom“ saopštio da prekida isporuku gasa Severnim tokom 1 na neodređeno zbog kvara.
Foto AP
Mere, dogovorene nakon 22 sata razgovora između tri koalicione stranke, uključivale su povećanje beneficija i subvenciju za javni prevoz, što će se plaćati iz poreza na elektroprivredna preduzeća i ubrzavanjem implementacije planiranog globalnog korporativnog poreza od 15 odsto u Nemačkoj, preneo je Rojters.
- Rusija više nije pouzdan energetski partner - rekao je Šolc na konferenciji za novinare, dodavši da ranije pripreme Nemačke znače da će pregurati grejnu sezonu tokom zime.
Zalihe gasa u Nemačkoj su u subotu bile na 85 odsto, skoro mesec dana ranije nego što je planirano, delimično zahvaljujući tome što su potrošači smanjili potrošnju.
Šolc je odbacio navode da bi prekid u redovnom snabdevanju jeftinog ruskog gasa mogao da bude nagoveštaj nove, mračnije ere za njegovu zemlju.
- Nemačka će pregurati kroz ovo kao demokratija, jer smo ekonomski veoma jaki i mi smo zemlja blagostanja - ta dva faktora zajedno su veoma bitna. Sa svakom novom izgrađenom vetrenjačom, postajemo sve više nezavisni - rekao je Šolc za javni servis ZDF.
Ministar finansija Kristijan Lindner rekao je da bi suma od 65 milijardi evra mogla da bude povećana, ukoliko cena struje bude porasla.
BONUS VIDEO:
BORBE U REGIONU HARKOVA: Pogledajte akciju ruske oklopne divizije i pripadnika Nacionalne garde
Uskoro opširnije
Preporučujemo
PUTIN "KAŽNjAVA" NEMAČKU: Zima će u Evropu ove godine doći mnogo ranije
04. 09. 2022. u 14:30
NEMAČKA O RUSKOM ZAVRTANjU GASA: Pripremljeni smo za obustavu, ali...
02. 09. 2022. u 20:28
NAPUSTILA GRAD I NA BABOVINI ODGAJA DECU: Mlada Beograđanka Aleksandra odlučila da se pre 14 godina vrati u planinsko selo Vlase kod Vranja
MOJ tata se ljutio na mene, govorio je, ja sam odatle otišao, a ti se vraćaš, ali ja sam odlučila i na kraju je život tako sve uredio da na mestu u planinskom selu Vlase, gde je njegova majka Ljubica odgajala trojicu sinova i jednu kćer, to sada radim i ja - započinje svoju po mnogo čemu neobičnu priču tridesetšetogodišnja učiteljica Aleksandra Ljubić, književnica, slikarka, supruga, odbornica u skupštini grada i, kako kaže, najvažnije mama Darka (14), Đorđa (10), Veljka (8) i Marijane (7).
10. 01. 2026. u 15:08
FRANCUSKA PRETI IZLASKOM IZ NATO-a: Glasanje u parlamentu, bes prema Trampu zbog Venecuele, Izraela i Grenlanda
FRANCUSKA je zapalila političku fitilj-bombu u samim temeljima NATO-a, u trenutku kada se globalne tenzije ubrzano prelivaju sa periferije na samu strukturu zapadnog bezbednosnog sistema.
10. 01. 2026. u 06:30
SKRIVENA PRETNjA IZ VOJNE BAZE: Tajni grad veličine 100 Moskvi na Grenlandu - duboko ispod ledenog pokrivača
NAUČNICI upozoravaju na ozbiljan ekološki rizik od napuštene američke vojne baze Kamp Senčuri, poznate kao „grad pod ledom“, koju je slučajno ponovo otkrio NASA-in radar 2024. godine duboko ispod ledenog pokrivača Grenlanda.
10. 01. 2026. u 15:43
Komentari (7)