LIFTOVI SE UŽELELI MAJSTORA: U našoj zemlji deficitaran je i kadar za održavanje elevatora u zgradama
SRBIJA već godinama ne školuje kadar za ugradnju liftova. Pokušaj da se ova obrazovna šupljina popuni je izrada standarda kvalifikacije za poslove montiranja liftova.
Foto Ž. Knežević
Na tome radi Privredna komora Beograda, koja priprema predlog programa neformalne obuke odraslih za zanimanje montera ovih uređaja.
Na poslednjoj sednici Saveta za liftove pri Privrednoj komori Beograda, predstavljeni su rezultati analize na bazi koje će biti utvrđeno koja će znanja i veštine morati da poseduju osobe koje se mogu baviti ovim poslom.
- Imajući u vidu da ova kvalifikacija ne postoji u registru, sledeći korak je podnošenje Agenciji za kvalifikacije Inicijative za razvoj i usvajanje standarda - objašnjavaju u PKS.
- Nju će u ime privrednika podneti Privredna komora, a u saradnji sa timom projekta "Znanjem do posla" i ekspertima Razvojne agencije iz Kragujevca. Očekuje se da cela procedura do upisa nove kvalifikacije u registar bude gotova u februaru naredne godine.
OSPOSOBLjAVANjE NA RADNOM MESTU
NAČIN sticanja kvalifikacije predviđa obuke na radnom mestu. Stručne kompetencije podrazumevaju pripremu za rad i ugradnju hidrauličnih i električnih liftova, ugradnju mašinskih delova elevatora, elektroinstalacija i završnu kontrolu ugradnje lifta.
Budući da je reč o neformalnoj obuci odraslih za posao montera liftova, njeno sprovođenje realizovaće se po konceptu "dualnog obrazovanja". Kako kažu u PKS, najvažniji partneri u ovom projektu biće firme u kojima će se sprovoditi praktični deo.
- Još nije razmatrana saradnja sa srednjim školama. Kada bude usvojen standard kvalifikacije, sve škole koje budu smatrale da imaju kapaciteta da se uključe u sprovođenje obuka, biće dobrodošle - kažu iz Privedne komore.
Savet za liftove formiran je u Beogradu krajem 2019. godine, a jedan od inicijatora je bilo JP "Gradsko stambeno". Ovo preduzeće među zaposlenima ima đake poslednje generacije liftadžija Srednje škole "Rade Končar". Kadrovi za obavljanje poslova "montera liftova" ne školuju se više u obrazovnom sistemu, a obim posla iz godine u godinu raste.
Preporučujemo
VUČIĆ RASTURIO MILANOVIĆA! Predsednik Srbije ga razmontirao u paramparčad
PREDSEDNIK Srbije Aleksandar Vučić izjavio je danas da podržava odluku predsednika Hrvatske Zorana Milanovića da otkaže skup Brdo Brioni u maju jer mu, kako je istakao, tamo nije mesto, kao i da mu je mnogo važnije da ode i položi cvet u Jasenovcu.
30. 03. 2026. u 18:31 >> 18:44
PROVOCIRALI NA GODIŠNjICU NATO AGRESIJE: Uhapšena četvorica Albanaca u Srbiji, pogledajte snimke (VIDEO)
PRIPADNICI Ministarstva unutrašnjih poslova, Uprave kriminalističke policije uhapsili su na teritoriji Republike Srbije A. S. (1989), E. V. (1984), E. G. (1978) i A. C. (2005) državljane Republike Albanije zbog postojanja osnova sumnje da su izvršili krivično delo izazivanje nacionalne, rasne i verske mržnje i netrpeljivosti.
24. 03. 2026. u 20:17
VILIJAM MONTGOMERI: "Kad smo bombardovali Srbiju, nismo imali dozvolu za prelet preko Hrvatske - Tuđman nije znao! Podela KiM jedini izlaz"
NEDAVNO je obeležena 27. godišnjica od početka NATO agresije na Saveznu Republiku Jugoslaviju.
30. 03. 2026. u 20:11
Komentari (0)