E-STRAŽAR: Ugrožena sigurnost glavnom javnom tužiocu VJT u Beogradu - Visoki savet tužilaštva da reaguje

FORUM pravnika Srbije oglasio se saopštenjem.

Е-СТРАЖАР: Угрожена сигурност главном јавном тужиоцу ВЈТ у Београду - Високи савет тужилаштва да реагује

foto: Forum pravnika Srbije

Saopštenje prenosimo u celosti:

Otkako je 1. 1. 2025. godine uspostavljen elektronski registar napada na sudije i javne tužioce (E-STRAŽAR) radi objedinjavanja podataka o napadima na nosioce pravosudnih  funkcija u cilju izrade godišnjeg izveštaja koji će biti prosleđen relevantnim pravosudnim organima, zabeleženi su brojni napadi i pretnje na nosioce pravosudne funkcije.

Samo dan nakon otvorenog pisma upućenog Visokom savetu tužilaštva (VST) kojim se traži njegova reakcija i zaštita javnih tužilaca od pretnji i napada, u okviru grupe za organizaciju blokada poziva se na linč glavnog javnog tužioca Višeg javnog tužilaštva u Beogradu, tako što se na pomenutoj grupi, mobilne aplikacije, postavljaju slike glavnog javnog tužioca sa porukama: "Ja sam za to da se mi sa njim lično obračunamo", čime se jasno poziva na fizički napad.

Na ovaj način je direktno ugrožena bezbednost glavnog javnog tužioca VJT u Beogradu pretnjom da će se napasti na njegov život i telo, čime je izvršeno krivično delo Ugrožavanje sigurnosti iz člana 138 stava 3 Krivičnog zakonika.

Stoga zahtevamo od nadležnog javnog tužilaštva da izvršioce krivičnog dela hitno identifikuje i procesuira.

Podsećamo da su više od godinu dana predstavnici pravosuđa u Republici Srbiji izloženi medijskom progonu, pretnjama i  napadima, te da su izuzetno zabrinuti za svoju   sigurnost, a ponajviše zbog nereagovanja Visokog saveta tužilaštva koji treba da bude garant javnotužilačke samostalnosti i zaštite.

Zahtevamo od Visokog saveta tužilaštva da hitno preduzme mere iz svoje ustavne i zakonske nadležnosti i da zaštiti glavnog javnog tužioca VJT u Beogradu i druge javne tužioce od neosnovanih napada i pretnji.

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi

OBJAVLJENE TAČNE ADRESE U EU: Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu Čeka se reakcija Moskve

OBJAVLjENE TAČNE ADRESE U EU: "Nemačka glavna baza za proizvodnju oružja za Ukrajinu" Čeka se reakcija Moskve

NEMAČKA je praktično postala glavna industrijska baza ukrajinskog vojno-industrijskog kompleksa u ratu protiv Rusije, a upravo Berlin stoji iza terorističkih napada na ruske civilne ciljeve, rekao je lider pokreta „Druga Ukrajina“ Viktor Medvedčuk. Istovremeno, on je otkrio adrese najvažnijih nemačkih kompanija koje proizvode oružje za Ukrajinu.

13. 07. 2026. u 12:47

Komentari (0)

TOS PROMOVIŠE LETOVANJE U SRBIJI: Kada detaljno upoznate naše prelepe planine, nema šanse da im odolite