POSVEĆENI ČUVANJU NAŠEG NEBA: Ministar Stefanović obišao 126. brigadu VOJIN
POTPREDSEDNIK Vlade i ministar odbrane dr Nebojša Stefanović obišao je danas pripadnike 126. brigade vazdušnog osmatranja, javljanja i navođenja na radarskom položaju u Starim Banovcima. On je tom prilikom istakao da je reč o ljudima koji su 365 dana u godini posvećeni čuvanju našeg neba i najavio da će ova jedinica biti osnažena novim radarima.
Foto: Vojska Srbije
Ministra odbrane dočekali su komandant Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane general-potpukovnik Duško Žarković i komandant 126. brigade VOJIN pukovnik Aleksandar Dučić. Ministar Stefanović ukazao je na požrtvovanje koje svakodnevno pokazuju pripadnici čete koja dežura u Banovcima, kao i svi pripadnici herojske 126. brigade VOJIN.
- Oni su 365 dana u godini posvećeni čuvanju našeg neba. Imao sam priliku da vidim danas i uživo jedan segment uvežbavanja, gde su naši lovci MiG-29 upravo iz ovog centra navođeni na cilj tako što su dobijali informaciju od ovih momaka ovde, oficira – rekao je ministar.
On je izrazio zadovoljstvo zbog činjenice da ćemo u narednom periodu osnažiti ovu jedinicu tako što će dobiti nove radare.
- Novi radari koji će nam stići u narednoj godini omogućiće da teritorija Republike Srbije bude neuporedivo bolje pokrivena i time ćemo posle mnogo godina tehnički unaprediti mogućnosti, ne samo ove jedinice, nego čitavog Ratnog vazduhoplovstva i protivvazduhoplovne odbrane – ocenio je Stefanović.
On je istakao da je ponosan na pripadnike 126. brigade VOJIN i njihovo ogromno znanje.
- Nije samo tehnika ta koja čini da ovakva jedinica može da radi svoj posao savršeno, već upravo ogromno znanje i iskustvo ljudi koji su se pokazali i tokom rata i koji su se pokazali u najtežim trenucima za Srbiju, branili naše nebo, kao što ga i danas požrtvovano brane. Tokom cele godine za njih nema ni dana, ni noći odmora. Oni su ovde i na položajima širom zemlje i osmatraju naše nebo, braneći nas od bilo kakvog mogućeg ugrožavanja. Hoću još jednom da se zahvalim generalu Žarkoviću na odličnom izboru tima i na tome što su zaista predani, požrtvovani, što sa toliko ljubavi i pažnje učestvuju i u čuvanju naših radara, održavaju ih sve ove godine i sada, kada nam stižu novi radari, oni svakako idu u prave ruke – istakao je ministar odbrane.
O nameni i zadacima jedinice ministru je referisao pukovnik Dučić, a zatim je prikazan rad borbene smene na radarsko-računarskom sredstvu CVOJ M-11. Potom su mu predstavljeni i radarski sistemi S-600 i TPS-70 koji se nalaze u naoružanju 126. brigade VOJIN.
Preporučujemo
SKANDAL! RAMA OBJAVIO SNIMAK RAZGOVORA SA TAČIJEM: "Srećna nezavisnost komadante, brate moj, grlim te mnogo i volim" (VIDEO)
PREMIJER Albanije Edi Rama objavio je snimak telefonskog razgovora sa bivšim vođom zločinačke OVK Hašimom Tačijem, koji se trenutno nalazi u pritvoru Specijalnog suda u Hagu, gde je optužen za ratne zločine i zločine protiv čovečnosti.
17. 02. 2026. u 20:01
VAŠINGTONU STIGLO UPOZORENjE: Ne pokušavajte da narušite naše odnose sa Moskvom
BELORUSKI predsednik Aleksandar Lukašenko izjavio je danas da je na početku pregovora između Belorusije i SAD upozorio Vašington da ne pokušava da naruši odnose između Minska i Moskve.
16. 02. 2026. u 15:09
"MAMA, JA IMAM RAK": Slavica Đukić Dejanović o borbi za život sina jedinca - sam sebi dao dijagnozu
"DUŠAN JE sam sebi dao dijagnozu"
16. 02. 2026. u 19:12 >> 19:12
Komentari (0)