MILO ĆE CRNU GORU "BRANITI IZ ŠUME": Ako Amfilohije postavi kamen, biće mu srušen!

Novosti onlajn

18. 09. 2020. u 22:57

NEMA razloga da u Crnoj Gori ne dođe do promene vlasti, rekao je crnogorski predsednik Milo Đukanović i dodao da „ovi koji slave pobedu, s pravom je slave“.

МИЛО ЋЕ ЦРНУ ГОРУ БРАНИТИ ИЗ ШУМЕ: Ако Амфилохије постави камен, биће му срушен!

Foto: Nenad Madnić

On je optužio Srbiju da odnosom prema Crnoj Gori „hrani nacionalistička usta zbog formalizacije nezavisnosti Kosova“, a mitropolitu Amfilohiju poručio da neće moći da izgradi hram na Cetinju.

- U nekom trenutku se dogodi splet različitih okolnosti koje su 30. avgusta dale presek kakav su dale. Pobeđivali smo u kontinuitetu, te pobede nikada nisu bile tako trijumfalne da bi dovodile u pitanje demokratski karakter crnogorskog društva. Sadašnja promena vlasti nije učinila nedostojanstvenom poziciju proevropske politike u Crnoj Gori. Mi smo u budućem parlamentu zastupljeni sa jednim poslanikom manje u odnosu na većinu, to se blago pomerilo, ali ne vidim u tome ništa dramatično i na neki kapitalan zaključak - kazao je Đukanović gostujući na FACE TV, prenose „Vijesti“ .

Pobedili su, s pravom slave pobedu

Dodao je da se dogodila promena vlasti koja potvrđuje demokratski kapacitet Crne Gore.

- Imamo razloga da budemo ponosni na sve ono što smo uradili kao vlast, ali i na ono što u ovih 15 dana od promene političke realnosti u Crnoj Gori pokazujemo. Ovi koji slave pobedu s pravom slave pobedu, pobedili su. Imali su priliku da u prethodnih 30 godina kažu izgubili smo, nisu to uradili. Ovo će valjda biti prvi izbori koji su regularni jer mi nismo pobedili. Priznali smo rezultat i nije nam padalo na pamet da se služimo nekim naknadnim postizbornim inženjeringom. Ne mislim da je to pravilno čitanje demokratije i pravilno čitanje volje građana - kazao je Đukanović.

On je dodao „da ne videti da se, na neki način, restaurira nacionalistička politika s početka 90-ih, znači političko slepilo“.

- Mi smo to videli u regionu. Sve što se dogodili od tada do danas je, zapravo, vrlo belodana potvrda jedne takve obnovljene političke retorike i političke realnosti. Ja bih rekao da se današnja politička realnost ne razlikuje mnogo od one s početka 90-ih. Podsetiću vas, tada sam kazao i tada se krenulo sa idejom da se štite interesi ugroženog srpskog naroda u drugim državama. Zaštita, navodno, ugroženog srpskog naroda u Crnoj Gori je podrazumevala rušenje suvereniteta crnogorske države, dakle i besprizorno mešanje u unutrašnji politički život. Kada su u pitanju posledice po Crnu Goru, bio sam veoma jasan u odgovoru na prethodno pitanje. Mi mislimo da smo postavili dobar demokratski i evropski temelj Crnoj Gori, mi mislimo da Crna Gora može da izdrži taj udar, a mi ćemo joj, naravno i dalje biti stamena odbrana, sada iz pozicije najjače opozicione stranke u crnogorskom parlamentu. Mislim da mi to možemo da izdržimo. Ako je reč o vlasti, poštujemo demokratska pravila. Vlast se bira na slobodnim izborima. Građani su slobodnom voljom želeli ovakvu vlast i imaju je - rekao je Đukanović.

Novosti

On je dodao da se savez većine potvrdio da neće menjati spoljno-politički kurs Crne Gore, da neće pokušavati da izvedu Crne Gore iz NATO i da će nastaviti put ka EU.

- Kazali su da preuzimaju sve međunarodne ugovore koje je Crna Gora potpisala. I kazali su da neće menjati državni i pravni status Crne Gore i simbole Crne Gore. Neko će kazati, većinu od tih odluka ne bi mogli ni doneti, ne ulazeći u ustavno pravna rešenja, važno je to bilo čuti od njih. Ja sam veoma zadovoljan time što sam čuo. Poštujmo promenu u nečijem stanovištu, dajmo mu priliku da nešto radi... Iz opozicije ćemo vrlo tvrdo zastupati intenzivniji hod ka evropskom sistemu vrednosti“.

Branićemo Crnu Goru i iz šume ako treba

Đukanović je ponovio da će braniti Crnu Goru „i iz šume ako treba“.

- Pa naravno, branićemo je svim sredstvima, kao što sam rekao i iz šume, i nećemo se valjda, kao što znate, tu razlikovati u odnosu na generacije naših predaka. Pa kako mislite da se Crna Gora odbranila kroz prethodne vekove, otkud Crnoj Gori deset vekova državnosti? Tako što nije branjena u parlamentu, nego je branjena oružjem, branjena je u šumi. Prema tome, ako neko misli da može da nam oduzme naš krov nad glavom, radićemo ono što biste i vi radili kada bi neko došao da vam mimo vaše volje ruši vaš krov nad glavom, to je logično.

Foto: D. Milovanović

Ako Amfilohije postavi kamen, biće mu srušen

Upitan može li da se desi scena koja je već najavljena, na primer, na Cetinju, kao simbolu crnogorske države, da SPC, kako je najavio mitropolit Amfilohije, napravi hram.

- To se ne može dogoditi. To može biti njegova namera koja se na Cetinju ne može dogoditi. Naravno, ako krene, i postavi kamen, biće mu taj kamen srušen, i on to zna i zato neće krenuti. Naravno, to on najavljuje otkako je došao 89-e godine da će da sruši Mauzolej, a da postavi i vrati gore crkvu Karađorđevića. Naravno, nema šanse za to. Naravno, zaustaviće ga oni koji treba da ga zaustave i koji su mu to već kazali. To su mu kazali građani Cetinja, da verovatno preko njih živih to ne može da uradi. To je priča koja se tu završava.

(Sputnjik)

Pratite nas i putem iOS i android aplikacije

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Komentari (31)

POGINULE DVE OSOBE U TEŠKOJ NESREĆI: Crni bilans saobraćajke na crnogorskom primorju