SEĆANJE NA KRALJA ALEKSANDRA UJEDINITELJA: Poslednji koraci u zemlji koju je stvorio
Hercegnovsko Kolo srpskih sestara organizuje dvodnevni program sećanja na Kralja Aleksandra. Program će početi sutra 8. oktobra u Dvorani „Park“ projekcijom dokumentarnog filma „Poslednji korak“ autora novinara i publiciste Perice Đakovića
Foto: arhiv foto Laforest
Film je snimljen pre deset godina povodom osam decenija od ubistva kralja Aleksandra, a posvećen je poslednjim koracima koje je kralj napravio u svojoj zemlji, zemlji koju je on stvorio, a pred njegov kobni put u Francusku i njegovo ubistvo u Marseju 9. oktobra 1934. godine, objašnjava autor.
- Kralj je 5. oktobra vozom iz Beograda stigao u Kosovsku Mitrovicu gde su ga čekala dva otvorena automobila, i onda je lagano krenuo ka Crnoj Gori. Dolazi na Cetinje, grad u kome je rođen, da pokaže kuću u kojoj je rođen. To je jedini kralj koji je rođen na Cetinju, odakle su njegov spomenik sklonili, a ljudi bi se time ponosili u bilo kom gradu na svetu. Sa Cetinja odlazi za Miločer da kraljica pokaže kuću čija je gradnja pri kraju, a koju sada mnogi prisvajaju. Odatle stiže u Lepetane, trajektom prelazi u Kamenare, gde ga sačekuje silni narod. Dolazi do Zelenike gde je bio vezan brod „Dubrovnik“ kojim je kralj oslobodilac, kralj pomiritelj i ujedinitelj 6. oktobra krenuo na put bez povratka. Od njegovog dolaska u Herceg Novi počinje priča filma, objašnjava Đaković.
Nakon projekcije filma publicista Nebojša Rašo podsetiće na dešavanja u hercegnovskoj opštini posle smrti Kralja Aleksandra. Dan kasnije, u sredu, 9. oktobra biće služen parastos Kralju Aleksandru u Manastiru Savina a zatim i polaganje venca u more ispred Luke Zelenika.
TRAMP HITNO POZVAO PUTINA: Razgovor trajao sat vremena
RUSKI predsednik Vladimir Putin razgovarao je telefonom sa američkim kolegom Donaldom Trampom.
09. 03. 2026. u 20:34
ŠOK ISTRAGA AMERIKANACA: Evo ko je gađao iransku školu u kojoj su poginule devojčice
AMERIČKI vojni istražitelji veruju da je verovatno da su američke snage odgovorne za napad na iransku školu za devojčice u kojem je u subotu poginulo više desetina dece, ali još nisu doneli konačan zaključak niti su završili istragu, rekli su za Rojters dvojica američkih zvaničnika.
06. 03. 2026. u 08:23
NOVI EKSPLICITNI SNIMCI MIRJANE PAJKOVIĆ: Policija sumnja KO je na snimku, drugi muškarac - odmah saslušana
RANIJE je objavljen i video za koji je deo medija napisao da je snimljen u prostorijama Vlade. Tim povodom oglasili su se iz Vlade Crne Gore, i demantovali te navode.
07. 03. 2026. u 22:55 >> 23:05
Komentari (0)