NA POPISU 4.500 POPISIVAČA: Pripreme u Crnoj Gori
PRIPREME za popis stanovništva i domaćinstva u Crnoj Gori koji će se obaviti od 1. do 15. novembra u završnoj su fazi. U taj statistički posao koji je od ogromnog značaja, biće uključeno armija od oko 4.500 popisivača, instruktora, državnih instruktora, kontrolora i drugih osoba. Iz Zavoda za statistiku Monstat saopštavaju da je upitnikom za građane definisano 38 pitanja, dok su upitnikom za stan i domaćinstvo obuhvaćena 42 pitanja. Prva grupa pitanja uknjučuje i pitanja o nacionalnosti, veri i jeziku.
Foto: Fejsbuk/Vremenska.Prognoza By Dušan
Zakonom je predviđeno da građani ne moraju da se izjasne o tim pitanjima, kao i o invaliditetu i vrsti invalidnosti. U proseku, za popisivanje jedne osobe predviđeno vreme popunjavanja upitnika je od tri do pet minuta. Preliminarni rezultati popisa po naseljima, jedinicama lokalne samouprave i za teritoriju Crne Gore o broju stanovnika, domaćinstava i stanova i drugih nastanjenih prostorija biće objavljeni u roku od 30 dana od dana završetka popisa.
DRŽAVNA IZBORNA KOMISIJA
POPIS je najveći posao koji obavlja Državna izborna komisija, a održava se svakih deset godina. Ipak, poslednji je održan 2010.godine, a predstojeći je odlagan zbog korone i izbora.
Prema navodima Monstata budžetom Crne Gore obezbeđeno je oko 4,9 miliona evra za popis, od čega je nešto više od pola miliona planirano za aktivnosti koje se odnose na ažuriranje prostornog registra za štampanje materijala, nabavku kompjutereske opreme, sprovođenje javne kampanje i organizovanje obuke za sve učesnike popisa.
Zakon predviđa i kazne od 100 do 500 evra za osobe koje ne daju podatke i ako na svako pitanje ne daju tačan i potpun odgovor. Kaznu mogu dobiti i oni koji snimaju ili fotografišu tok intervjua ili popunjennje intervjua i javno objavi ili ako ne da podatke o odsutnim članovima domaćinstva. I za popisivače, instruktore i kontrolore propisane su kazne od 100 do 500 evra i to ako blagovremeno i na propisan način ne vrši poslove u vezi sa popisom, ne vode računa o tačnosti upisa podataka, ne čuva podatke kao službenu tajnu ili zloupotrebi.
Preporučujemo
Klikni na zvezdicu u gornjem desnom uglu i zaprati Novosti na Google News platformi
NESTAO PRE 20 GODINA, PRONAĐEN MRTAV U ŠIBLjU: Telo identifikovano po zubima, MISTERIJA i dalje nije rešena
Rasel Skozi, IT stručnjak iz Velsa koji je nestao 2002. godine, pronađen je mrtav posle više od 20 godina u gustom šiblju nedaleko od Svonsija. Njegovi posmrtni ostaci identifikovani su pomoću stomatoloških kartona, ali...
24. 07. 2026. u 16:35 >> 17:07
HITNO UPOZORENjE ZA VOZAČE U SRBIJI: Opozvana dva popularna Nissan modela zbog rizika od požara i povreda
NA sajtu sistema NEPRO objavljen je opoziv dva modela putničkih vozila marke Nissan zbog bezbednosnih rizika koji mogu dovesti do povreda korisnika, odnosno povećanog rizika od požara.
24. 07. 2026. u 16:00
Srbin autom "pregazio" Dunav i stigao do Hrvatske "ilegalno" - kad moćna reka presuši (FOTO)
POSEBNU pažnju privukao je vozač automobila sa srpskim registarskim oznakama, koji je preko gotovo isušenog dela korita stigao do Vukovarske ade.
24. 07. 2026. u 20:35 >> 20:36
Komentari (0)